A+ -A 04.02.2016 - 14:18

Ulaştırma Çalıştayı Düzenlendi

Ulaştırma Çalıştayı Düzenlendi

Güncel

Ulaştırma Çalıştayı Düzenlendi

         Kültür ve Turizm Bakanı Mahir Ünal'ın öncülüğü ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım'ın katılımı ile 23 Ocak 2016 Cumartesi günü ilimiz Kahramanmaraş'ta Ulaştırma Çalıştayı düzenlendi.

Ramada Otel'de düzenlenen ve il genelinde yapılması planlanan ulaşım yatırımları hakkında detaylı bilgilerin sunulduğu Çalıştay'da Elbistan ve bölgesine yapılacak yol yatırımları konusu da yer aldı. 

Bakan Yıldırım, Karayolları Genel Müdürlüğü ve Mersin 5. Bölge Müdürlüğü tarafından yapılan ihaleler hakkında da verdiği detaylı bilgilerde Elbistan, Afşin, Ekinözü ve Nurhak'taki karayolu yatırımları ile 2016 yılı programına teklif edilen yatırımları da değerlendirdi. Çalıştay'da yatırımlarla ilgili verilen bilgiler kısaca şunlar:

Göksun-Elbistan Karayolu:

     Karayolları tarafından bölünmüş yol standardında bitümlü sıcak karışım asfalt ile kaplanması amacıyla 31 Ağustos 2015 tarihinde ihalesi yapılırken, ihaleyi kazanan müteahhit firma ile 16 Aralık 2015 tarihinde sözleşme imzalandı. Şantiye kurulum çalışmaları sürerken, yapımına bahar ayları ile birlikte başlanacak olan 54.5 kilometrelik yolun yapımı yaklaşık 129 milyon 400 bin liraya mal olacak. 

Elbistan-Malatya Karayolu:

     Toplam uzunluğu 47 kilometre olan Elbistan-Malatya Karayolunun proje çalışmaları ve Çevresel Etki Değerlendirme (ÇED) işlemleri tamamlandı. Yapım maliyeti yaklaşık 150 milyon lira olarak öngörülen Elbistan-Malatya Karayolu'nun yapım işi 2016 yatırım programına teklif edildi. Bu yol sayesinde bölgenin ve Kahramanmaraş'ın Malatya üzerinde Doğu Anadolu'ya bağlantısının sağlanması hedeflenmekte.

 

Elbistan-Ekinözü (Belan) Karayolu:

     Elbistan ile Ekinözü arasındaki ulaşımı sağlayan Belan yolu toplam 17 kilometre uzunluğa sahip. Tek yol standardında olan 2016 yatırım programına teklif edilen Elbistan-Ekinözü Karayolu'nun nihai projesi 14 Temmuz 2015 tarihinde onaylandı. Proje kapsamında 1 adet 960 metre uzunluğunda tek tüp tünel yer alıyor. Yolun yapım maliyeti ise 72 milyon lira olarak öngörülüyor. 

Elbistan-Nurhak-Kapıdere Karayolu:

            Toplam 53 kilometre uzunluğunda olan ve tek yol standardındaki Elbistan-Nurhak-Kapıdere Karayolu'nun etüt haritası alındı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nde proje ihale süreci devam ediyor. 2016 yatırım programına alınması için teklifte bulunulan Elbistan-Nurhak-Kapıdere Karayolu'nun yapım maliyeti ise 105 milyon lira olarak öngörülüyor. 

Elbistan-Darende İl Yolu:

      Toplam 53 kilometre olan Elbistan-Darende Karayolu, tek yol standardında olurken yolun etüt haritası alındı. Karayolları Genel Müdürlüğü'nde proje ihale süreci devam ediyor. Elbistan-Darende Karayolu'nun yapım maliyeti 85 milyon lira olarak öngörülüyor. 2016 yatırım programına alınması için teklifte bulunuldu.

 

Afşin-Tanır-Kayseri İl Yolu:

     Toplam uzunluğu 46 kilometre olan Afşin-Tanır-Kayseri Karayolu, tek yol standardında olurken yolun yatay-düşey hattı Karayolları Genel Müdürlüğü tarafından onaylandı. Araştırma Mühendislik Hizmetleri devam ediyor. Mühendislik çalışmasının bitim tarihi Haziran 2015'tir. Yapım maliyeti 85 milyon lira olarak öngörülen Afşin-Tanır-Kayseri Karayolu, 2016 yılı yatırım programına teklif edildi.


1797 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Güncel - Diğer Haberler