A+ -A 02.09.2015 - 13:32

“Fermanlarda Ashab-ı Kehf Projesi” Hayata Geçirildi

“Fermanlarda Ashab-ı Kehf Projesi” Hayata Geçirildi

Eğitim / Kültür

“Fermanlarda Ashab-ı Kehf Projesi” Hayata Geçirildi

Afşin Kaymakamlığı'nca yürütülen “Fermanlarda Ashab-ı Kehf” projesi kapsamında, Ashab-ı Kehf ile ilgili 9 adet ferman ve berat, ilçenin tarih ve kültür mirasına kazandırıldı.

Önümüzdeki günlerde toplu olarak sergilenecek olan ferman ve beratlardan ilki Afşin Kaymakamlığı tarafından kamuoyuna sunuldu. 

Proje Afşin Kaymakamlığı'nca yapılan açıklamada şu bilgiler verildi:

“Ferman ve beratlarda bizzat Afşin' deki Ashab-ı Kehf' i işaret eden ifadeler ve bu külliyenin iş ve izlemlerine yönelik talimatlar, Osmanlı İmparatorluğunun Haremeyn-i Şerifeyn Vakıflarından olan Afşin (Efsus) Ashab-ı Kehf'e ne kadar önem verdiğini ve burasını Ashab-ı Kehf olarak kabul ettiğini gösterdiği kaydedildi.

Geçtiğimiz günlerde UNESCO  Dünya Kültür Mirası Aday listesine alınan Afşin Ashab-ı Kehf Külliyesiyle  alakalı bu ferman ve beratlarda o zamanki Maraş Kazası Elbistan Nahiyesinde bulunan  Ashab-ı Kehf-i Şerifin iş ve işleyişleriyle alakalı bilgiler yer almakta ve Osmanlı Devleti zamanında Ashab-ı Kehf' e ne kadar önem verildiği, bizzat saraydan ferman ve beratlarla idare edildiği görülmektedir.

Burada en önemli husus Osmanlı İmparatorluğunun, Maraş Kazası Elbistan Nahiyesi Emirli Köyündeki Külliyeyi Ashab-ı Kehf olarak nitelendirmekte ve vakıf olarak idare etmekte, tüm görevlendirmeleri  (Seyyid kişiler) iş ve işlemleri bizzat padişahın ferman ve beratlarıyla yapmasıdır. O dönemdeki Efsus, Nişanıt, Gerger, Kayapınar, Emirli Köylerinin isimleri fermanlarda geçmektedir. Yaklaşık 407 yıl halife olarak İslam Dünyasının başı olmuş Osmanlının bu tavrını göz ardı edilemez.”

Projenin yürütücüsü Afşin Kaymakamı Fatih Aksoy, ilçe için hayırlara vesile olmasını temenni ettiği açıklamasında ”Bu proje çalışmalarında ferman ve beratları günümüze kadar koruyan Hasan POLAT' a ve ailesine, yardımlarını esirgemeyen Afşin-Der Başkanı Ahmet ARDIÇ' a, Süleyman GÖNEN' e ve proje ekibine teşekkür ederiz” dedi.


2194 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Eğitim / Kültür - Diğer Haberler

Birûnî Üniversitesi

Birûnî Üniversitesi

2 Eylül 2015 Çarşamba Saat: 13:26