A+ -A 02.09.2015 - 13:26

Birûnî Üniversitesi

Birûnî Üniversitesi

Eğitim / Kültür

Birûnî Üniversitesi

Elbistanlı Yiğidimizin kurduğu BİRÛNÎ Üniversitesi sağlıkta çığır açacağa benziyor.

Dünyada, bilim ve ilim uzmanlarınca yapılan araştırma ve değerlendirmeler sonucu;  mûcit, buluş ve icat yönünden sekiz deha seçildiği bilinmektedir tarihte. Bu bağlamda bilhassa bu günkü kuşaktan; sanıyorum BİRÛNÎ kimmiş? diye soranlar olacaktır şüphesiz haklı olarak.

Değerli hemşehrilerimizden Prof. Dr. Sayın Adnan YÜKSEL, O mübarek dehanın ruhunun şâd edilmesi, isminin de unutulmaması için, açmaya karar verdiği sağlık üniversitesinin adını BİRÛNÎ’de karar kılmıştır.

İstanbul’un önemli yerlerinden olan TOPKAPI karşısında, 32 bin m2’den oluşan arsa üzerine kurulan “BİRÛNÎ Üniversitesi Bilimin Geleceği” sloganıyla yola çıkan Elbistanlı yiğidimiz, yukarıda da sözü geçtiği gibi ismini dünyaca ünlülerden O dehanın adını vermiş ve bu sene Tıp Fakültesini açarak başarılara imza atmıştır dedikten sonra sadede geçmek istiyorum:

Meşhur anekdot; Osmanlı döneminin Kadılık İmtihan Komisyon Bşk. Halil Sırrı Efendiye; “Bu Elbistan nasıl bir yer ki, her gelen genç sorularımızı müspet cevaplıyor, kadılık belgesini alıp gidiyorlar. Bunun sırrı hikmeti nedir?” diye sorusuna; “O yerin üzerinden bâd-ı-sabâ geçer, onun için o yörenin çocukları zeki olur.  Elbette kazanacaktırlar” der.  Kendisi de sorulanları bülbül gibi cevaplamasının ardından “Sen de kazandın geç” der.

“…Ne mi demek istiyorum?”sorusunu cevaplayalım, eski bir anımı kısadan özetleyeceğim:

23/08/1957 yılında, evvel Allah, sonra muhterem Elbistanlı kardeşlerimizin, büyüklerimizin maddî ve manevi desteğiyle yayına başlattığımız “ Elbistan Postası” gazetesini 30 Temmuz 1960’da kapatmamızın ardından, aynı gün Elbistanın Sesi gazetesini yayına başlattık. Yarım asrı aşmasına rağmen yayın hayatını Allah’a şükür sürdüren gazetemizin uzun yıllar mes’ul müdürlüğünü, o günün iş adamlarından,  ‘gönül kırmak’ defterinde yazmayan, küsülüleri barıştırması ile de tanınan merhum Ahmet YÜKSEL yapmıştı. İşte O zat-ı muhteremin evlatlarından olan Adnan YÜKSEL’in babasıdır. Nur içinde yatsın, Allah gani gani rahmet eylesin; Âmin duamızı sunduktan sonra konuya geçmek istiyorum:

Sözü geçen merhumun evlatlarından Prof. Dr. Medar-ı iftiharımız Sayın Adnan YÜKSEL,  Ramazan Bayramı dolayısıyla muhterem annesi Emine YÜKSEL ve bizim de manevi annemiz hanımefendinin elini öpüp duasını almak ve bayramını kutlamak için Elbistan’a teşrif ettiklerini öğrenmem üzerine bayramlaşmak için evlerine gittik ailece.

Bayramlaşıp kucaklaşmamızın ardından, felekten bir gün çalarcasına kısadan da olsa sohbete daldığımız paragrafı değiştirerek; “Kurduğunuz BİRÛNÎ ÜNİVERSİTE’sinden ne haber? Biraz bilgi verir misiniz?” sorum üzerine , bilhassa ve bilhassa üniversiteye adım atanlar ile (ki yatay geçitten kayıt yaptırabiliyor) liseyi bitirip üniversitenin kapısını çalacak binlerce gencimizi sevindirecek haberi şöyle sıraladı  Sayın Adnan YÜKSEL:        

“…Yeri geldiğinde, makalelerinizde  söz ettiğiniz gibi  gerek bu yörenin, gerekse yurdumuz genelindeki  gençlerimiz arasından nice  BİRÛNÎ’ler çıkacağından kuşku  duymuyorum.”  

“Kurduğumuz üniversitede; kanunen kabul edilen 40 sağlık biliminin hepsi bulunmaktadır. Üniversitemizin Diş Hastanesi de açılmış olup Tıp Fakültesi Hastanesi YMM otomasyonundadır. Bu yıl tıp fakültesi eğitimi Türkiye’nin 19. sıralamada başlayan yıldızlarla geleceğin BİRÛNÎ’leri yetiştirilecektir. Sağ olsunlar, ülkemizde isim yapmış hocalar bulunmaktadır. Onlarla bağlantı kurup istihdama teklif  ve gelip hastanemizi gördükten sonra severek kabul ediyorlar.  Bu gün itibariyle iki yüz (200)e yakın öğretim üyesi ve diğer personelle  400  görevlimiz hizmet vermektedir.”

Topkapı surlarının karşısı otuz iki (32) dönüm arsa üzerine kurulan BÎRÛNÎ üniversitesi, sözü geçen bilgi ve de verilere göre, diğer tanınmış üniversiteler gibi,  Ortadoğu başta bir çok yurtdışı ülkelerden de  hasta gelip tedavi olacağı  kendiliğinden anlaşılmaktadır bence.

Amerika, Avrupa ve  Sibirya dahil internete  bağlı tüm ülkelerde çalışanlardan gazetemizi okuduklarını dolaylı öğrendiğimiz, yurtdışından izne geldiklerinde sohbetimiz sırasında  bizzat dinlediğimiz muhterem okurlarıma tavsiyem, sağlık dalını merak eden yarının BİRÛNÎ adayı olacaklarını sandığım (ki, inşallah olurlar) sevgili evlatlarını; pınarın gözü misâli böylesi sağlık üniversitelerine yönlendirip, özellikle tavsiye etmelerini saygıyla hatırlatmak istiyorum.


2393 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Eğitim / Kültür - Diğer Haberler

Birûnî Üniversitesi

Birûnî Üniversitesi

2 Eylül 2015 Çarşamba Saat: 13:26