A+ -A 04.06.2015 - 22:28

Elbistan'ın Kültürü Yeniden Kazandırılacak

Elbistan'ın Kültürü Yeniden Kazandırılacak

Politika

Ünal: -Bir şehri var etmek, o şehri yeniden tasavvur etmekle ilgilidir.”

‘Elbistan'ın Kültürel Mirasının Korunmasına Yönelik Beklenti' konulu düzenlenen çalıştayda konuşan AK Parti Grup Başkan Vekili Mahir Ünal, “Biz ilçelerimizi el ele vererek büyüteceğiz" dedi.
 Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı (ÇEKÜL) Kent Çalışmaları Koordinatörü Mimar Alp Arısoy ile Şehir Plancısı Esra Karataş'ın da katılımı ile düzenlenen çalıştayda kültürel mirasın korunmasına yönelik beklentiler ve uygulamalara yönelik bazı kararlar alındı. Elbistan'ın doğa ve kültür yapısının şehre yeniden kazandırılabilmesi için yapılması gereken konuların görüşüldüğü toplantıda konuşan Ünal, "Bir şehri var etmek, o şehri yeniden tasavvur etmekle ilgilidir. Ne olduda bugün burada biz bunları konuşuyoruz? Türkiye'de artık tarihi kentlerin, kültürel mirasın, şehir kimliğinin konuşuluyor olması; yaşayan, üreten, paylaşan, sağlıklı, öğrenen şehirler bunları tekrardan konuşmaya neden başladık? Türkiye, yeniden kendini gerçekleştirme ihtiyacı hissediyor. Her şehir kendi kimliğini yeniden keşfetmek, kendi hafızasını yeniden hatırlamak istiyor. Bu anlamda Elbistan çok şanslı gerçekten. 
Elbistan, hafızası ile yerli yerindedir. Şehrin taç yapısı diyeceğimiz Ulu Camii, pazarı ve tabi mahallesiyle birlikte hala yaşıyor. Bu işe başlarken demiştik ki Ulu Camiyi merkeze alarak Elbistan'ı yeniden hayal etmeliyiz. Selçuklu Hamamı, Ümmetbaba Camii, Çarşı Atik Camii, Ceyhan Camii, Uzun Çarşıyla birlikte Elbistan'ı yeniden tahayyür edip, kimliğini, karakterini ortaya çıkartmamız gerekiyor. ÇEKÜL Vakfıda bu yönde bir çalışma yaptı. Elbistan kaymakamlığı ve belediye başkanlığımız gayret ettiler. Elbistan, Kahramanmaraş'a benzemez. Elbistan-Darande'ye benzer. Kahramanmaraş'ın şehir yapılanması ve kültürüyle Elbistan'ın şehir yapılanması ve kültürü farklıdır. Elbistan, Dulkadiroğlu beyliğinin ilk başkentidir" dedi.
 
Elbistan'ın rakibi Salzburg olmalı:
Elbistan'ın rakibinin Salzburg olması gerektiğini savunan Ünal, konuşmasını şöyle sürdürdü:
"Bugün burada Elbistan sevdalıları var. Elbistan sevdalılarını dinleyeğiz. Bizim derdimiz şehirleri ayağa kaldırmak. Bu şehirlerin hafızası, tarihini, kimliğini ayağa kaldırmak. Fransa'ya gittiğimde kıskanıyorum. Çek Cumhuriyeti'nin başkenti Prag'a gittiğim zaman orayı kıskanıyorum. 150 bin nüfusu olan Salzburg'a gittiğim zaman kıskanıyorum. Şunu biliyorum ki Elbistan tarihi, hikayesi, karakteri ve hafızasıyla Salzburg'tan daha çok kültürü olan bir şehirdir. Elbistan neden bir Salzburg olmasın. Biz artık ülkelerin yarıştığı değil, şehirlerin yarıştığı bir dünyada yaşıyoruz. Elbistan'ın rakibi Kahramanmaraş olmamalı, Elbistan'ın rakibi Salzburg olmalı. Biz o yüzden 4 yıldan beri el ele vererek büyüyeceğiz diyoruz. Elbistan, Afşin'in rakibi değil, biz ilçelerimizi el ele vererek büyüteceğiz.
Afşin ilçesindeki Eshab-ı Kehf Külliyesi, UNESCO Dünya Mirası Geçici Listesi'ne girdi. 3 yıllık çalışmamız meyve verdi. Eshab-ı Kehf'i yaşayan bir yer yapmaya çalışıyoruz. Konaklamanın olduğu, insanların gittiği bir mekân haline getirmeye çalışıyoruz. Elbistan'ın da o tarihi mirasını, kültürünü, şehir kimliğini muhafaza ederek, bu şehirde yaşayan, doğup-büyüyen çocukların Elbistanlıyım dediğinde şehrin kararkterini ve kimliğini üzerinde taşıyan çocuklar olmasını istiyoruz." 
AEL Memur site Misafirhanesi'nde gerçekleştirilen çalıştaya;, Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Belediye Başkanı Durmuş Küçük, Başsavcı Yasin Emre, Jandarma Komutanı Şahin Kocaköse, Emniyet Müdürü Barış Murat Başol ile Dulkadiroğlu beyliğinin yaşayan temsilcisi Türker Hakan Dulkadiroğlu ile Tarih Araştırmacıları ve yazarlar katıldı.

1492 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Politika - Diğer Haberler