A+ -A 07.03.2015 - 01:38

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Göçer, Konut Desteğini Değerlendirdi

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Göçer, Konut Desteğini Değerlendirdi

Ekonomi

Gayrimenkul Değerleme Uzmanı Göçer, Konut Desteğini Değerlendirdi

Elbistan'da Lisanslı Gayrimenkul Değerleme Uzmanı olarak hizmet veren Ahmet Göçer; Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nun müjdesiyle düşük gelirli vatandaşların da kolayca konut sahibi olmasının sağlanacağını söyledi.
Başbakan Ahmet Davutoğlu'nun, ilk evini alacak olanlara devletin katkı sağlayacağı müjdesini verdiğini belirten Ahmet Göçer, yaptığı değerlendirmede şunları dile getirdi: 
“Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu'nun, konut alacaklara sağlanacak imkan müjde niteliğindedir. İnşaat Sektörü Zirvesi'nde, konut alacaklara sağlanacak destek ile ilgili yapmış olduğu açıklama ile piyasalara olumlu etkinin yansıması bekleniyor.
06.03.2007 tarihinde Resmi Gazetede Yayınlanan, toplumda morgage kanunu olarak bilinen 5582 sayılı Konut Finansmanı Sistemine İlişkin Çeşitli Kanunlarda Değişiklik Yapılması Hakkındaki kanun yürürlüğe girdikten sonra, ülkemizde gayrimenkul sektörü canlanmış ve bu canlılığı da devam ettirmektedir. Yapılan düzenleme ile, konut alacaklara konutun değerinin yüzde 75'i nispetinde kredi kullandırılmaktadır. 
Başbakan Sayın Davutoğlu'nun yaptığı açıklama ile, yüzde 25'lik peşinat için, bir bankada konut alımı amaçlı hesap açılarak para biriktirilmesi halinde, biriken paraya 5 yılda yüzde 15-20 oranında devlet desteği sağlanacak. Bu destekten, ilk konut alımı yapacak olanlar yararlanacak.“ 
Sektörde yeni uygulama ile dengenin sağlanacağını ifade eden Göçer, sözlerini şöyle tamamladı: 
“Konut alacak müşterinin, tasarrufta bulunması ve potansiyel bir müşteri olması, sektör açısından önem arz etmektedir. Ne kadar hesap açıldığı ve ne kadar para biriktiği bilgileri ışığında, müteahhitlerin arz-talep dengesini ayarlayarak yatırım yapmaları daha sağlıklı bir piyasa oluşumunu sağlayacaktır.”

2359 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Ekonomi - Diğer Haberler