A+ -A 06.01.2015 - 10:49

Besi İhtisas OSB Kurulacak

Besi İhtisas OSB Kurulacak

Ekonomi

Besi İhtisas OSB Kurulacak

(Haber: Akif Göçer) Doğan Mahallesi ile Evcihüyük Mahallesi arasında kalan Kızılseher Dağı'nın eteklerine Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulacak.
Konu ile ilgili Elbistan Ticaret Odası (ETSO) konferans salonunda gerçekleştirilen bilgilendirme toplantısında konuşan ETSO Meclis Başkanı Mehmet Erdoğan,  besicilerin de bu projeye yüzde 10 oranında ortak olduğunu, Kırmızı Et Üreticileri Birliği'nin de projeye dahil olması gerektiğini söyledi.
Kırmızı Et Üreticileri Birliği'ne üye besicilerle bir araya gelinen toplantıda Erdoğan şunları söyledi:
“Bu konudaki çıkış noktamız, en verimli tarım arazilerinin besi ahırı yapımında kullanılması. Ahır yapılan araziler yok olup gidiyor. Dünya Bankası, Avrupa Birliği ve TKDK'nın sunduğu hibe ve teşviklerden mevcut ahırların yararlanma imkânı yok. Maliyeti en aza düşürme noktasında mevcut teknolojilerden yaralanma imkânı da yok.
Bölgemizdeki mevcut durumu incelediğimizde Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulmasını ihtiyaç olarak gördük. Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ni oluşturma ve müteşebbis heyetini kurma yetkisi tamamen Ticaret ve Sanayi Odaları'ndadır. Müteşebbis heyetinin oluşumunda yüzde 6'nın altına düşmemek kaydıyla bölgedeki kurum ve kuruluşlar ortak olabilir. Bize şimdiye kadar olumsuz bir yansıma olmadı. Bizim için esas olan bu işle iştigal eden siz müteşebbislersiniz. Bu işin temel noktası, başlangıç noktası ve sürdürebilecek kişiler besicilerimizdir.
Biz, Kırmızı Et Üreticileri Birliği'nin bu kuruluşun içerisinde olmasını istiyoruz. Ziraat Odası, Valilik, Büyükşehir Belediyesi bu işin içerisinde olacak. Elbistan Belediyesi ile görüşemedik o yüzden kararlarını henüz bilmiyoruz. Biz iyi bir şey yapmak istiyoruz. Ticaret ve Sanayi Odası olarak bölgemize kalıcı bir hizmet getirmek istiyoruz” görüşlerini paylaştı.
Müstakil olarak yapılacak ahırların resmi prosedürlerinin fazla ve uzun süre aldığını kaydeden ETSO Meclis Başkanı Mehmet Erdoğan, “Besi İhtisas Organize Sanayi Bölgesi kurulduğu zaman ruhsatınızı, suyunuzu, elektriğinizi organize sanayi müdüründen alacaksınız. Bizim hedefimiz büyük. Biz bakanlıkla bu konuyu bir yıldır görüşüyoruz. Mezbahası, yem fabrikası içerisinde olan, maliyeti en aza düşürecek ekipmanlar, ham hayvan ithali gibi konularda öncelik ve avantaj sağlayacak bir bölgeye sahip olacak. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'na yer için 3 ayrı öneride bulunacağız. Birincisi Doğan-Evcihüyük-Küçükyapak üçgeninde kalan bölge, ikinci olarak Küçükyapalak-Evcihüyük-Büyükyapalak arasında kalan bölge ve son olarak da Demircilik Mahallesi'ndeki alanı önereceğiz. Ancak biz Doğan-Evcihüyük-Küçükyapak üçgeninde Kızılseher Dağı'nın güney yamacındaki bölgeyi önerdik. Buranın konumu çok uygun ve ideal bir yer olduğuna inanıyoruz.” dedi.

1852 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Ekonomi - Diğer Haberler