A+ -A 13.06.2014 - 19:27

Elbistanlı Adnan Yüksel, Sağlık Üniversitesi Kurdu

Elbistanlı Adnan Yüksel, Sağlık Üniversitesi Kurdu

Sağlık

Prof. Dr. Yüksel: -”En kapsamlı sağlık üniversitesinde, sizi bilimin geleceğini yazmaya çağırıyorum.”

Türkiye’nin en kapsamlı sağlık üniversitesi Prof. Dr. Adnan Yüksel tarafından kuruluyor. Sağlık eğitimine yeni bir anlayış getirecek olan Biruni Üniversitesi, 2014-2015 öğretim yılında öğrenci alacak

Elbistan’ın yetiştirdiği bilim adamlarından Prof. Dr. Adnan Yüksel, Türkiye'nin önde gelen çocuk nörologlarından ve genetik uzmanlarından biri. Kendini eğitime ve bilime adamış bir isim olarak karşımıza çıkan ve dünyanın saygın dergilerinden CELL’e a kapak olan Yüksel, varını yoğunu ortaya koyarak, tüm varlığını vakfedip, sadece bilime hizmet etmeyi hedefleyen yepyeni bir üniversite kuruyor.

Türkiye’nin sağlık alanında eğitim veren en kapsamlı tematik sağlık üniversitesi olacak Biruni Üniversitesi, 2014-2015 öğretim yılında eğitime başlıyor. Tamamı sağlık bölümlerinden oluşan 6 Fakülte, 3 Enstitü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu ile sağlık alanında ülkemizde bulunan bütün branşlarda bölüm ve derslere sahip olacak Biruni Üniversitesi 30 bin metrekare kapalı alan, 27 bin metrekare yeşil alan, 5 bin metrekare kafeterya ve sosyal alan, 2 konferans salonu, spa, fitness center, kapalı ve açık basketbol sahaları ile öğrencilerine geniş bir sosyal yaşam imkânı sağlayacak.

Alanında en yetkin, yurtdışı tecrübesine ve evrensel vizyona sahip, araştırma performansı ve bilimsel yayın verimliliği yüksek akademik kadrosu ile Biruni Üniversitesi, Topkapı’daki tarihi surların tam karşısında ve ulaşım yollarının merkezindeki konumuyla geleceğin tıp alanındaki bilim insanlarını bekliyor.

Elbistanlı olmaktan gurur duyuyorum:

Bir hemşerimiz olarak Elbistanlı olmaktan duyduğu gururu belirtip, ülkemizin en kapsamlı ve yetkin sağlık üniversitesini açıyor olmaktan duydukları memnuniyeti ifade eden Biruni Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adnan Yüksel, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:

“Türkiye’nin en kapsamlı sağlık üniversitesi Biruni Üniversitesi’nde amacımız; ülkemizdeki ve dünyadaki sağlık sorunları üzerine araştırmalar gerçekleştirecek, katma değer oluşturacak, yüksek kaliteli araştırmacılar ve akademisyenler yetiştirmektir. Ülkemizin 2023 vizyonuna paralel olarak, sağlık alanında araştırma geliştirme projelerine ağırlık verecek, ülkemizin ihtiyaçları çerçevesinde üretime katkı sunacak geleceğin bilim insanlarını yetiştirmek önceliğimizdir. Misyonumuz; nitelikli, çağımızın gereksinimleri ile donanmış, insan odaklı, toplumun değer yargılarına ve farklılıklarına saygılı, üretkenliği ile tüm insanlığa katkı sağlayacak bir üniversite hizmeti sunmaktır.” 

Elbistanlı öğrencileri davet etti:

Biruni Üniversitesi’nin ulaşım yollarının merkezinde, Topkapı Surları'nın tam karşısında, Marmaray istasyonuna ve Metrobüs durağına yürüme mesafesinde ve tarihi dokuyla iç içe olmasının İstanbul için bulunmaz bir kazanım olduğunun altını çizen Yüksel, Elbistanlı üniversite adayı öğrencilere hitaben de, “Sevgili gençler, önünüzde çok sayıda seçenek ve imkân var. Sizleri geleceğin bilim insanları olarak yetiştirmeyi hedefleyen, en iyi öğretim kadrosunun, son teknoloji araştırma araçları ve laboratuar imkânları ile buluştuğu öncü bir eğitim kurumuna davet ediyorum. Bugün vereceğiniz karar, atacağınız adım, yaşamınızın her safhasını derinden etkileyecek bir karar. Sadece sağlık bilimlerine odaklanan, ülkemizin disiplinlerarası branşları ile birlikte en kapsamlı sağlık üniversitesinde sizi, bilimin geleceğini yazmaya çağırıyorum. Üniversitemizdeki farklıkları birlikte yaşayalım” dedi.

 Çok özel burs imkânları Biruni Üniversitesi’nde:

Eğitimi, araştırma verdiği hizmetleriyle ülkemiz ve dünyada referans kabul edilen, mensubu olmaktan övünç duyulacak, yenilikçi ve girişimci, lider bir üniversite olmak vizyonuyla açılan üniversite, ilk yılına özel her öğrencisine yüzde 25, yüzde 50 veya yüzde 100 oranlarda burs imkânı sağlanacak.

Üniversiteye ilk girişte sağlanan bursların tamamı karşılıksız olarak, zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı için azami bir yılı ve normal öğrenim süresi olan dört akademik yılı kapsayacak. Üniversiteye kayıt yaptıran öğrencilerden, yerleştirmeye esas olan puan türündeki LYS sıralaması: 1-100 arasında olanlara aylık 3 bin TL, 101-500 arasında olanlara aylık bin TL, 501-1000 arasında olanlara aylık 500 TL, 1001-2000 arasında olanlara aylık 350 TL nakit ödeme imkânı sağlanacak. Ayrıca bu öğrencilerden 1-1000 arasında olanlar, üniversitenin ücretli, yüzde 25 burslu veya yüzde 50 burslu kontenjanlarına yerleşseler bile eğitim-öğretim ücretinin tamamından muaf olacaklar. İlk üç tercihinden yerleşen öğrencilere ise mezun oluncaya kadar her yıl yüzde 10 oranında ek indirim imkânı sağlanacak.

İlklerin ve yeniliklerin üniversitesi:

Biruni Üniversitesi Türkiye’de bir ilki gerçekleştirerek İngilizce hazırlık sınıfı müfredatını 1. sınıf içine yerleştirecek. Böylece öğrenciler hem bir yıl gibi ciddi bir zaman kazanmış olacak, hem de en iyi şekilde yabancı dil öğrenmiş olacaklar. Seviye Tespit Sınavı’ndan 70’in altında puan alanlar A ve B kurlarıyla yarım gün yoğun İngilizce eğitimi alacaklar. 70 ve üzerinde puan alanlar ise Mesleki İngilizce ve TÜBİTAK proje çalışmalarına yönlendirilecekler. Tüm öğrenciler ayrıca ikinci seneden başlayarak Mesleki İngilizce dersleri ile desteklenecek.

Biruni Üniversitesi birçok programda programlar arası geçiş imkânları sağladığı gibi çift anadal ve yandal uygulamaları da sunacak. Birinci sınıfın sonunda şartları sağlayan öğrenciler uygun programlara geçiş yapabilecekler. Biruni Üniversitesi’nin dikkat çekici yeniliklerinden biri de Eğitim Fakültesi’nin, çift anadal ve yandal uygulama imkânlarının yanı sıra uzmanlaşmaya temel oluşturacak “Seçmeli Ders Paketi” uygulamalarına sahip öncü ve tek fakülte olması. 

Genetik alanında dünyanın sayılı laboratuarları Biruni Üniversitesi’nde:

Genetik alanında en son teknolojileri kullanan ve uygulayan laboratuarlar Biruni Üniversitesi’nde kuruluyor. Yüzlerce hastalığın tanı ve tedavisi yeni nesil DNA dizileme teknolojisi ile kolayca yapılabilecek ve böylelikle insanın tüm genetik yapısı Biruni Üniversitesi laboratuarlarında incelenebilecek. Bu alanda ülkemizin dışa bağımlılığına da son verilmiş olunacak.

Dünyanın önde gelen sağlık üniversiteleri ile entegre çalışma hedefiyle yola çıkan Biruni Üniversitesi bu bağlamda yurtdışı üniversiteler ile ikili anlaşmalar, Erasmus Programları ve akademik personel değişim programlarıyla geniş bir uluslararası işbirliği imkânı sunacak.

Biruni Üniversitesi’nde şu bölümler yer alıyor;

DİŞ HEKİMLİĞİ FAKÜLTESİ

ECZACILIK FAKÜLTESİ

EĞİTİM FAKÜLTESİ

Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık, Üstün Zekâlılar Öğretmenliği, Zihin Engelliler Öğretmenliği.

MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

Moleküler Biyoloji ve Genetik.

SAĞLIK BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

Acil Yardım ve Afet Yönetimi, Beslenme ve Diyetetik, Çocuk Gelişimi, Dil ve Konuşma Terapisi, Ergoterapi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Gerontoloji, Hemşirelik, Odyoloji, Sağlık Yönetimi, Sosyal Hizmet.

MESLEK YÜKSEKOKULU

Ameliyathane Hizmetleri, Anestezi, Çocuk Gelişimi, Diyaliz, Elektronörofizyoloji, Fizyoterapi, İlk ve Acil Yardım, Odyometri, Optisyenlik, Perfüzyon Teknikleri, Podoloji, Radyoterapi, Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik, Tıbbi Görüntüleme Teknikleri,  Tıbbi Laboratuvar Teknikleri.

TIP FAKÜLTESİ (2015-2016 eğitim- öğretim yılında öğrenci kabul edecektir.)


33217 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler