A+ -A 13.06.2014 - 19:12

Tarım İşçi Yevmiyesi 32 Tl

Tarım İşçi Yevmiyesi 32 Tl
Tarım İşçi Yevmiyesi 32 Tl

Ekonomi

Tarım İşçi Yevmiyesi 32 Tl

Bu yılki işçi yevmiyeleri ve zirai faaliyetlerin ücretleri belirlendi.

Elbistan Ziraat Odası Başkanı Mehmet Ali Bulut işçi temsilcileri ile bir araya gelerek düzenlediği toplantıda tarım işçilerinin günlük yevmiyesinin 32 TL, arazi sürümünün ise dönüm başı 19 TL olduğunu belirtti.

  Başkan Mehmet Ali Bulut, toplantı sonrasında konu ile ilgili şu açıklamada bulundu:

“Oda yönetim kurulunun 28 Nisan 2014 tarih ve 08 nolu kararına gereği, ilçemizde 2014 yılı çalışma mevsimi başladığından, tarım işçilerinin bir günlük işçi yevmiyesi çavuşluk (Elçilik) içinde 32 TL'dir. 30 TL'si işçinin, kalan 2 TL'si de çavuşun. Ortalama 20 işçinin başında bir çavuşun bulunması gerekmektedir. Çavuşun yevmiyesi işveren tarafından ödenir. Yatılı gelen işçi için getirme işverene, gidiş işçiye ait. 16 yaşından küçük işçi çalıştırılamayacak ve her gün gidiş, geliş yapan işçiler için işverenle işçiler kendileri anlaşacak. 

İşçi en az 8 saat çalışmak zorundadır. Açık kamyon ve kamyonetle işçi taşınamaz. İşçilerin zaruri ihtiyaçları işveren tarafından karşılanacaktır. Bunlar WC, su ve ilk yardım çantası gibi şeyler. Ayrıca işçi 8 saatten fazla çalıştırıldığı takdirde, her saat için 4 TL ücret ödenmesine karar verildi.”

Çift sürümü ile ilgili de alınan kararı açıklayan Başkan Bulut, şöyle konuştu:

“Sulu arazide çift sürümü 19 TL, kıraç arazide çift sürümü 17 TL. Kültivatör çekimi 10 TL, koplu çekimi 10 TL, kürümle 8 TL, diskaro 9 TL, tarla zirai ilaçlama dönümü 5 TL, 1 tonluk depoda bahçe ilaçlama 55 TL, 400 litrelik ilaçlama 35 TL olarak belirlendi.” 


1950 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Ekonomi - Diğer Haberler