A+ -A 22.04.2014 - 00:30

KETEM, 2 Nolu Sağlık Ocağı Binasına Taşındı

KETEM, 2 Nolu Sağlık Ocağı Binasına Taşındı

Sağlık

Karaelbistan Mahallesindeki sağlık ocağı binasında hizmet veren Elbistan Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM), 2 Nolu Sağlık Ocağının alt katına taşınarak faaliyetlerini burada sürdürecek.  İlçe bazında Türkiye genelinde sa

Karaelbistan Mahallesi'ndeki sağlık ocağı binasında hizmet veren Elbistan Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi (KETEM), 2 Nolu Sağlık Ocağı'nın alt katına taşınarak faaliyetlerini burada sürdürecek.

 İlçe bazında Türkiye genelinde sadece Elbistan'da müstakil olarak açılan ve tüm vatandaşlara ücretsiz olarak kanser taraması yapan, KETEM, daha fazla kişiye ulaşabilmek amacıyla şehir merkezinde kolay ulaşılabilir bir noktaya taşındı.

Elbistan Toplum Sağlığı Merkezi (TSM) Sorumlu Hekimi Dr. Nuran Erbilen Gök, vatandaşların KETEM'e rahat bir şekilde ulaşabilmelerine imkan sağlamak amacıyla,  köy durakları ve şehir için halk otobüsü merkez durağına yakın mesafede bulunan 2 Nolu Sağlık Ocağı'nın alt katında faaliyetlerini sürdüreceğini duyurdu.

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü'nün Türkiye genelinde KETEM taramalarındaki artış nedeniyle birinci olduğunu hatırlatan Nurak Gök, bu başarıda Elbistan KETEM çalışanlarından KETEM Sorumlu Hekimi Dr. Didem Erdoğan ile birlikte 7 kişilik bir ekibin çok büyük katkısı olduğunun altını çizdi.

Şehir merkezine taşınmaları ile birlikte buradaki tarama sayısında büyük artış olacağını ifade eden Gök, kanser taramalarının tamamen ücretsiz olduğunu, her sağlıklı insanın belirli aralıklarla kanser taraması yaptırması gerektiğine dikkat çektiği açıklamasında, şunları söyledi:

“Elbistan KETEM daha önce Karaelbistan Beldesi'nde yer aldığı için vatandaşlarımız ulaşımda zorluklar yaşıyor, bu nedenle tarama sayısı düşüyordu. Buna rağmen Kahramanmaraş, kanser taramasındaki başarısı ile Türkiye birincisi oldu. Elbistan KETEM şuanda köy durakları, şehir içi dolmuş durakları, açık pazar, emniyet müdürlüğünün hemen yanında, şehir merkezine yakın yerde bulunan 2 Nolu Sağlık Ocağı'nın zemin katına taşındı. Buraya vatandaşlarımız çok kolay bir şekilde ulaşabilecekler. Kısa bir zaman içinde gelecek olan dijital mamografi cihazı ile birlikte taramalarımız daha da hızlı olacak. KETEM'de; 30-65 yaş arası bayanlara rahim ağzı kanseri, 40-69 yaş arası bayanlara meme kanseri taraması yapılıyor. Meme kanseri taramalarının 2 yılda bir, 5 yılda bir de simir testi yapılması gerekiyor. Diğer yandan 50-70 yaş arasındaki kadın ve erkeklere yönelik ise kolon kanseri taraması KETEM'lerde yapılıyor. Bu taramanın da yılda bir defa yapılması öneriliyor.”

bu yıl için tarama sayılarını 5 kat artırmak hedefinde olduğunu söyleyen Gök,  “KETEM'lerde yapılan taramalar bilindiği tamamen ücretsizdir ve buradaki amaç erken teşhistir. Biz belirlenen yaş aralığındaki tüm vatandaşlarımızı KETEM'e davet ediyoruz. 2013 yılında Elbistan KETEM, şehir merkezine uzak bir yerde olmasına rağmen 3 bin 500 kişiye kanser taraması yaptı. 2014 yılı için en az 10 bin kişiye kanser taraması yapmayı hedefliyoruz. Bu sayı ilerleyen yıllarda daha da artacaktır. Elbistan KETEM'in sorumluluk bölgesinde, Elbistan'ın yanı sıra Afşin, Ekinözü ve Nurhak ilçeleri de yer alıyor” dedi.


4274 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler