A+ -A 17.04.2014 - 00:21

TKDK 65 Milyon Tl'lık Yatırım Projesi Aldı

TKDK 65 Milyon Tl'lık Yatırım Projesi Aldı

Ekonomi

Dr. USLU: -”12. Başvuru Çağrı Döneminde Alınan Projelerin Toplam Yatırım Tutarı 65 Milyon TL”

TKDK (Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu) Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü 12. Başvuru Çağrı Döneminde 44 tane yeni proje aldı. 

12. Başvuru Çağrı Dönemi'nde Alınan Projelerin Toplam Yatırım Tutarı 65 Milyon TL

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU yaptığı açıklamada; 12. Başvuru Çağrı Döneminde 65 milyon TL yatırım değerine sahip projeleri teslim aldıklarını belirtti. USLU, bu dönemde de 7 farklı yatırım alanında proje sunulduğunu belirterek, bu projelerin içinde 5 tane süt işleme tesisi (dondurma ve mandıra) projesinin bulunmasının Kahramanmaraş için büyük bir kazanç olacağını ifade etti.  USLU, “7 farklı alanda aldığımız 44 projenin 7 tanesi süt çiftliği,  11 tanesi et çiftliği, 4 tanesi tavuk eti (broiler) çiftliği, 3'ü dondurma fabrikası, 2'si peynir ve yoğurt fabrikası, 1 tanesi arıcılık ve tıbbi ve aromatik bitki yetiştiriciliği için makine ekipman alımı, 12 tanesi kırsal turizm tesisi kapsamında apart otel inşası ve makine ekipman alımını projeleri, 1 tanesi balıkçılık projesidir” dedi.

Türkoğlu, Tekir, Döngele yeni, Ilıca Dokuz Yeni Kırsal Turizm Tesisine Kavuşuyor

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU, 12. Başvuru Çağrı Döneminde kabul edildiği takdirde, Ilıca'da 9, Türkoğlu ilçesi, Tekir ve Döngele Kasabasın'da 1 olmak üzere 12 yeni apart otelin yapımına hibe vereceklerini söyleyerek Kahramanmaraş'ın gözde turizm merkezlerinden birisi olması yönünde ciddi bir adım attıklarını belirtti. USLU özellikle Ilıca,  Döngele ve Tekir beldesinin büyük bir potansiyelinin olduğunun farkında olduklarını ve bundan sonra da hem Ilıca, Döngele ve Tekir'den hem de Kahramanmaraş'ın diğer bölgelerinden kırsal turizm kapsamında yoğun bir proje başvurusu beklediklerini ifade etti. USLU “Ancak bu projeler tasarlanırken, planlanırken gelişen Türkiye'nin gerçekleri, hitap ettiği müşteri kitlesinin ihtiyaç ve talepleri, ülke genelinde rekabet edebilmek için mevcut ve yeni kurulacak diğer tesislere göre ilgiyi artıracak, ön plana çıkaracak alt yapı hizmetlerinin de muhakkak göz önüne alınması gerekmektedir. Çok yoğun bir devre mülk pazar piyasasın bulunduğu hiçbir zaman göz ardı edilmemelidir” dedi.

Kahramanmaraş'ta Dondurma Sektörünün devleri Avrupa Standartlarında Üretim Merkezleri Kuruyor

TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU Kahramanmaraş'ın en önemli ihtiyaçlarından biri olan Maraş Dondurması üretiminin Standartlarının yükseltilmesinin önemine değinerek İl Koordinatörlüğü olarak hibe desteklerinin artarak devam edeceğini söyledi. USLU “Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması yatırım alanı kapsamında beş yeni proje aldık. Kahramanmaraş'ta faaliyetine devam eden dondurma sektörünün güzide firmalarından üç firmaya ve peynir yoğurt üretimi yapan iki firmamızın inşasına ve makine ekipman alımına hibe vermeyi arzu ediyoruz. İlimizin dondurma ve peynir yoğurt üretim firmalarına büyük bir ihtiyacı var. Sadece ilimizde değil çevre illerde hatta uluslararası piyasalarda dondurma ile birlikte süt ürünlerinin potansiyelinin olduğunun farkındayız” dedi.   

Yatırımlar KDV ve Gelir Vergisinden Muaf Tutuluyor

TKDK IPARD (Kırsal Kalkınma) Programı kapsamında; Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım, Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması, Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması, Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi, Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi, Kırsal Turizm ve Kültür Balıkçılığının Geliştirilmesi alanlarında yapılan yatırımlara % 50 ile 65 arasında hibe veriyor. Verilen hibeler KDV'den ve gelir vergisinden muaf tutuluyor. 

(TKDK Kahramanmaraş Basın Bülteni)


1836 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Ekonomi - Diğer Haberler