A+ -A 02.04.2014 - 23:21

Sağlık Müdürlüğü'nden Kanser Haftası Açıklaması

Sağlık Müdürlüğü'nden Kanser Haftası Açıklaması

Sağlık

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Elbistan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Murat Küçük, kanser tedavisinde erken teşhisin önemine vurgu yaparak vatandaşları KETEM ve Sigara Bıraktırma Polikliniğine davet ett

1-7 Nisan Kanser Haftası nedeniyle yazılı bir açıklama yapan Elbistan İlçe Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Murat Küçük, kanser tedavisinde erken teşhisin önemine vurgu yaparak vatandaşları KETEM ve Sigara Bıraktırma Polikliniği'ne davet etti.
 Belli bir yaş aralığındaki vatandaşların mutlaka kanser taraması yaptırmaları gerektiği tavsiyesinde bulunan Dr. Mustafa Murat Küçük, şu açıklamada bulundu:
 “Kanser, dünyada ve ülkemizdeki ölüm nedenleri arasında halen ilk sıralarda yer almakta olan, erken teşhis ile önlenebilen bir hastalıktır. Görülme sıklığının giderek artması nedeniyle tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de kanser hakkında bilgi düzeyini artırmak ve farkındalık oluşturmak amacıyla  1-7 Nisan Kanser Haftası' olarak ilan edilmiştir.
             Kanserin belirtilerini bilmek hastalığın erken teşhisi açısından önemlidir. Kanserin belirtileri organlara göre değişmekle beraber şöyle özetlenebilir; açıklanamayan kilo kaybı, halsizlik, memede veya vücutta hissedilen kitleler, dışkılama veya idrar yapma alışkanlığında değişiklik, olağan dışı kanama, ben ve siğillerdeki değişiklikler gibi belirtilerdir. Ülkemizde kanser nedenli ölümlerinin başında erkeklerde akciğer kanseri, kadınlarda ise meme kanseri gelmektedir.
            Kanserden korunma, kanserin tedavisinden daha önemli bir husustur. Kanserlerin yüzde 30-40'ının potansiyel olarak önlenebilirliği söz konusudur. Tütün kullanımı, aşırı alkol tüketimi, güneşe fazla maruz kalma ve obezite, kanserler için risk faktörleridir. Dengeli beslenme, düzenli fiziksel aktivite ve enfeksiyonlardan korunma gibi sağlıklı yaşam davranışlarının benimsenmesi ile kansere yakalanma riski önemli ölçüde azaltılabilmektedir. Kanser,  kişinin hayat kalitesini düşüren, işgücü kaybına uğratan aynı zamanda teşhis ve tedavi maliyeti yüksek olan bir hastalıktır.
Artık Kanser Erken Teşhis, Tarama ve Eğitim Merkezleri (KETEM) kapsamında kanser tarama programları ile erken dönemde kanser vakaları tespit edilebilmektedir. Bunun yanı sıra eğitim yoluyla halkın bilinçlenmesi, kanserde korunma, kanserin önlenmesi ile kanser vakalarının erken evrelerde yakalanmasına yönelik tarama programları uygulayan KETEM'ler kanserle mücadele ile ilgili oldukça faydalı çalışmalar yürütmektedir.
Ayrıca sağlık kuruluşlarımızda kanserle birebir ilişkili olan sigara alışkanlığı ile ilgili olarak da Sigara Bıraktırma Polikliniği hizmeti de verilmektedir. Erken teşhisin çok önemli olduğu bu hastalık için zaman kaybetmeden gerekli kontrollerin ilgili sağlık kuruluşları aracılığı ile yapılmasının büyük önem taşıdığı unutulmamalıdır.”


2477 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler