A+ -A 20.03.2014 - 22:44

Sağlıkta 100 Milyonluk Yatırımın Temeli Atıldı

Sağlıkta 100 Milyonluk Yatırımın Temeli Atıldı

Sağlık

300 Yataklı Bölge Hastanesinin temeli atılırken yüklenici firma ile yapılan pazarlık sonucu işin 950 günde yapılması planlanan hastanesinin teslim süresi 1 yıl öne çekildi.

Kahramanmaraş'ın kuzey ilçelerine hizmet edecek kapasitede olan 300 Yataklı Bölge Hastanesinin temeli 19 Mart Çarşamba günü düzenlenen törenle atıldı.
Karaelbistan Beldesi'ndeki tören saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayan törende 300 Yataklı Bölge Hastanesi'nin, sinevizyon eşliğinde tanıtımı yapıldı. 
Programın açılış konuşmasını yapan Kahramanmaraş İl Sağlık Müdürü İlker Çitil, 12 Aralık'ta Sağlık Bakanlığı tarafından ihalesi yapılan ve KLV firmasının üstlendiği hastanenin özelliklerini kısaca dile getirerek

“Tam anlamıyla kompleks bir yapıya sahip hastanede ise bulunacak birimlerin başında ise 125 poliklinik odası, 8 ameliyathane, 20 adet yoğun bakım ünitesi geliyor. 125 adet poliklinik odasının yer alacağı hastanemiz de 13 adet görüntüleme odası, 8 adet ameliyat salonu, 14 adet diyaliz yatağı, 20 yataklı genel yoğun bakım ünitesi, 10 yataklı yeni doğan yoğun bakım ünitesi ve 35 yataklı acil servisi bulunacak” dedi.


Kaymakam Akkoyun:
Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun ise sağlık alanında bölgeye kazandırılacak hizmetin önemine vurgu yaparak şöyle konuştu:
“Elbistan'ımız son yıllarda çok önemli ve somut yatırımlar almıştır. Bu yatırımlar, bölgemizin kalkınmasında ve gelişmesinde çok önemli katkısı olmuştur. Elbistan'ın kaderini değiştirecek tarihteki en önemli anlardan birisi de bugünkü temel atma törenimizdir. Sağlığı olanın umudu; umudu olanın her şeyi var demektir.
Hastanemiz sağlık alanında bölgemizin en önemli yatırımıdır. Elbistan'ın yanında çevremizde bulunan yerleşim yerlerinde yaşayan vatandaşlarımıza da hizmet verecek kapasite ve donanıma sahiptir. 300 yatak kapasitesi, niteliği bozulmadan 400 yatak kapasitesine çıkabilecek şekilde planlanmıştır.  Elbistanlı, büyük bir umutla bu işe başladı ve yola çıkarken bu kadar güzelliğin bu kadar kısa zamanda oluşacağını hayal edemezdi. Bugün gelinen noktada devasa bir sağlık yatırımının tohumu atılıyor ve hayaller gerçek oluyor. Bu yatırımların ilçeye kazandırılmasında emeği geçen herkese teşekkür ediyoruz.”

Ünal: Hastanede VIP hizmeti verilecek
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal da yaptığı konuşmada  yaklaşık 450 yatak kapasiteli, 100 yatak tek kişilik olacak olan bölge hastanesinin vatandaşa VIP niteliğinde hizmet edeceğini belirterek şunları kaydetti:
“Elbistan'ın güzel insanları, sizleri selamların en güzeliyle selamlıyorum. Bugün burada Türkiye'nin dört bir tarafında 12 yıldan beri milletin şahitlik ettiği büyük anlardan bir tanesine daha şahitlik ediyoruz. Burada milletin iradesi hakim olduğu zaman siyasetin milletin nasıl hizmetkarı olduğunu hep birlikte müşahede ediyoruz. Milletin iradesi üzerinde hiçbir güç olmadığı zaman milletin kaynaklarının nasıl millete aktığını nasıl millete hizmet olarak geri döndüğünü hep birlikte burada müşahede ediyoruz. Devletin asli görevinin millere hizmet etmek olduğunu görüyoruz. Valisiyle, kaymakamıyla, bakanıyla, milletvekiliyle herkesin millete efendilikle değil hizmetkârlık yapmak zorunda olduğunu burada hep birlikte müşahede ediyoruz. Ve bir kez daha görüyoruz ki; hiçbir irade milletin iradesi üzerinde olamaz. Ve o irade kendisini sandıkta hayata geçirir, o irade sandıkta tecelli eder, millet sandık aracılığıyla temsilcilerini seçer, temsilcilerine vekâlet verir. Temsilcilerin de bir tek görevi vardır; milleti en iyi şekilde, en ahlaki, en insani, en hukuki, en adil şekilde temsil etmektir. Ve millete hizmetkâr olmaktır. İşte bugün burada buna şahitlik ediyoruz.
Bugün Elbistan'da büyük bir hizmetin; yaklaşık 450 yatak kapasiteli, 100 yatak tek kişilik olan ve milletimize VIP hizmet edecek olan büyük bir bölge hastanesini açıyoruz. Elbistan'ımıza, Göksun'umuza, Afşin'imize hayırlı uğurlu olsun. Meselenin iyi anlaşılması için, milletin sandığa sahip çıkmasının ne kadar önemli olduğunu anlatmak için, milletin demokrasiye ve siyaset kurumuna sahip çıkmasının önemini anlatmak için tek bir örnek veriyorum:
Biz, iktidara geldiğimizde devlet bütçesinden faize ayrılan pay yüzde 44'tü. Yani devlet bütçesinin yarısı faiz giderlerine ayrılıyordu, kalan yarsısıyla da maaş bile ödenemiyor, devlet memurunun maaşını ödemek için para basıyordu. Para basmayı yetiştiremediği için devlet tahvili bile vermeyi düşündüler bir ara hatırlarsınız. Ve devlet sürekli para bastığı için paramız pul olmuştu. Paramızın altı sıfırı vardı. İşte biz 12 yılda yüzde 44'den devlet bütçesinden faize ayrılan payı yüzde 11'e indirdik. Peki, biz bunu yüzde 11'e indirince devletin bütçesinde ne kadar para kaldı biliyor musunuz 12 yılda? 785 milyar para kaldı. Yani 785 katrilyon para kaldı. Bu 785 katrilyon para ne oldu? Sağlık, eğitim, yol, maaş, maaş zammı, evde bakım, çocuklarımızın okula başladığı gün sırasının önünde kitap hizmeti oldu,  hizmet oldu ve millete aktı.  Millete akmasaydı bu 785 milyar para nereye gidecekti? Siz onu çok iyi biliyorsunuz.
1960'la 2002 arasında 42 yılda 36 tane hükümet değişmiş. Ortalama görev süreleri bir buçuk yıl. Bir buçuk yılda istikrar, güven, hizmet olur mu? Peki, bunları kim indirmiş? Milletin iradesiyle sandıkla gelen bu meşru hükümetleri kimler indirmiş?  Hangi darbelerle, hangi muhtıralarla indirmiş? Onları indirenler onları indirirken milletin kaynaklarını nereye götürmüşler. Yaşı benim yaşımda olanlar çok iyi bilir, ama gençler hamd olsun bunu unuttular. İyi ki; unutturduk gençlere bunları. Ama milletin bunu unuttuğunu zannedenler, dün milletin emanetini çarçur edenler, dün iktidarda 3 yıl kalınca kaçarak seçime gidenler, milletten sandıkta aldığı emaneti tekrar sandıkta emanet edemeyenler, sağlam bir iradeyle milletin önünde yürüyemeyenler, bugün ortalıkta söz konuşuyorlar. Bunlar bu milletin aklını ve hafızasını hafife alıyorlar.
Kardeşlerim, bu millet ariftir, bu millet irfan sahibidir. Bu millet feraset sahibidir. Bu millet adamın sözüne bakmaz, adamın gözüne bakar. Adamının gözünden baktığı zaman gözünden adamın özünü görür. Dolayısıyla iradenize sahip çıkın kardeşlerim. Sandığa sahip çıkın. Siz iradenizi kime emanet edeceğinizi, hangi hakikatli adamlara emanet edeceğini çok iyi bilirsiniz. Biz bu emaneti canımız pahasına 12 yıldır koruyoruz.
Eskiden bilindiği üzere karga kovalar gibi teneke çalarlardı, şapkasını alır kaçardı birileri. Şimdi zannettiler ki, bunlar biraz gürültü koparırsak milletin iradesini bunlar da bırakır kaçar zannettiler. 12 yıldır yapmadıklarını bırakmadılar. Ama 12 yıldan beri Recep Tayyip Erdoğan dimdik ayakta. Sağlam iradesiyle milletine hizmet taşımaya devam ediyor. Hizmetlerimiz hamd olsun Türkiye'nin dört bir yanında ayağa kalkıyor Türkiye'yle beraber.
Bakın; bugün Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcımız Nurettin Alpman, Adalet Bakan Yardımcımız Veysi Kaynak, Sağlık Bakan Yardımcımız Agah Kafkas ile birlikte Afşin'de 68 milyon liralık yatırımının temelini attık. Şimdi burada 100 milyonluk yatırımın temelini atıyoruz. Bir günde 168 milyonluk yatırımının temeli atılıyor. Hükümet konağımız, adliye sarayımız yapılıyor. Gençlik merkezimiz bitmek üzere. Doğalgazın ihalesi yapılmış durumda.
Biz size hizmet etmeye doyamıyoruz. Yeni bir dönem başlıyor. Büyükşehir oldu Kahramanmaraş. Artık iki belediye başkanımız olacak. İki yatırım ve iki kaynağımız olacak. Ankara'da sayın milletvekillerimizin selamlarını getirdim. Çünkü kriz üretmekten başka, sorunu kendine merkez almış bir muhalefet anlayışı, bilindiği üzere TBMM'yi olağanüstü toplantıya çağırdı. O yüzden sayın milletvekillerimiz şuan genel kuruldalar.”
 
Agah Kafkas: Milletin kaynağını millete veriyoruz
Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas ise, milletin kaynaklarının milletin emrine verildiğinde siyasetin ölçüsünün nasıl değiştiğine vurgu yaparak şunları söyledi:
“Bölgenin tek kalemde yapılabilecek en büyük yatırımını hayata geçiriyoruz. Gerçekten bu bölgede herkesin mutlu olabileceği ve inşallah kimsenin ihtiyacı olmayacağı bir tesisi birlikte açacağız. Biz Kahramanmaraş'ı ve Elbistan'ı önemseriz, pozitif ayrımcılık yaparız.
2002 yılından itibaren Türkiye'de siyaset Tayyip Erdoğan tarafından temize çekilmiştir. Biz milletin milli egemenliğin hükümeti olduk. Biz bu ülkede yaşayan herkesin hükümeti olduk. Her bir ferdi temsil etmeye özen gösterdik. Milletin kaynaklarını milletin emrine verdiğiniz zaman siyasetin ölçüsünün nasıl değiştiğini hep birlikte yaşadık. Şimdi yollara bakıyorsunuz her yer duble yol, Cumhuriyet tarihi boyunca 6 bin kilometre duble yol yapılmıştır. AK Parti döneminde 17 bin kilometre yol yapılıyor, üç katı yol yapıldı. Hayatın hangi alanı olursa olsun konuşanlara söyleyin. Cumhuriyet tarihi boyunca yapılan işlerle AK Parti döneminde yapılan işleri kıyaslayın. Yapılan işleri kim ne ile isterse onunla ölçeriz. Çünkü biz ölçüyü Allah'ın verdiği hükümden almışız. Ona vereceğimiz, millete vereceğimiz hesaptan almışız. Onun için ölçüler farklı.” dedi.
Şimdi bu ülkenin topraklarında kimin başına bir iş gelmişse helikopter ambulans lazımsa anında iniyor. Ulaşılamaz diye bir yer yok. Paleti biz sadece tanklarda görürdük. O da Cumhuriyet bayramlarında millete hava atmak için dizerlerdi. Bize mi korku veriyorlardı, yoksa kalkındığımızı mı ima ediyorlardı çok anlaşılabilmiş değil. Onların hava attığı tankları dışarıdan alıp millete hava atıyorduk. Bugün o tankları Türkiye yapıyor, bir de yurt dışına satıyor.
Siyasetin ölçüsü değişti. Ne zaman millet rahat etmiş, ne zaman siyaset insanı rahat ettirecek işler üretebilmiş, bakıyorsunuz 1950'lerde tek partili dönemde millet inim inim inlerken Menderes çıkmış ve 'yeter söz ve karar milletindir' demiş. 10 yıl millet rahat bir nefes almış. Ama bu milletin elinden Menderes'i aldılar, astılar. Astıklarının resmini boy boy gazetelerde bastırdılar. Bu milleti ağlattılar. Ama her evde bir Menderes oldu. Her köyde bir Adnan oldu. Peşinden rahmetlik Özal'la bu ülke bir nefes aldı. İçine kapanık kendi dünyasına çekilmiş bir ülke yerine dünyaya açılan bir ülke yaptı. Ailesi halen iddia ediyor. Özal eceliyle mi gitti yoksa elimizden mi alındı, o da belli değil. Şimdi 10 yılda milletinin kodlarına devlet ulaştığı gün yeniden birilerinde rahatsızlık başladı. Şimdi birileri milletle hesaplaşmaya kalkıyor. Bu milletle kim hesaplaşmaya kalktı ise millet onların boyunun ölçüsünü aldı. Ben inanıyorum ki 30 Mart'ta bir kez daha boy ölçüsü alacaksınız. Buna şiddetle ihtiyaç var.
2002 yılından önce Türkiye'de sağlık alanında resmen iflas etmiştik. Zenginlerin tedavilerinde bir problemi yoktu. İstedikleri yere gidiyorlardı.  Devlet memurlarının da bir sıkıntısı yoktu. Kısmen istedikleri tedaviyi alabiliyorlardı. Yoksa da yurt dışında tedavi görüyorlardı. Ama millet perişandı. İşçi iseniz SSK hastanelerinin bodrum katındaki 4 metrekarelik eczanede ne kadar ilaç varsa o kadar tedavi oluyordunuz. İlaç o kadar kıymetliydi ki eczanelerin girişi aynı banka gişeleri gibi küçüktü. O gün ilaç almak çok ciddi bir işti. Yeşil kartlılar hastanede tedavi olur ellerine reçete verilirdi. İlaçlarını da alamazlardı. 10 yıl önce size ilaç fiyatları yüzde 80 daha ucuz olacak deseydik buna kim inanırdı? 'İlaç fiyatları 10 yıl öncekinden yüzde 80 kadar ucuzladı' demeyi Allah bize nasip etti.

Kaynağı yerinde kullanıp işinizi doğru yapacaksınız:
Kaynaklar ve imkanların yerinde kullanılıp işlerin düzgün yapıldığında verimli yatırımlara kavuşulduğunu ifade eden Kafkas, konuşmasını şöyle sürdürdü:
“Kaynaklar ve imkanları doğru kullandığınız zaman çok güzel işler yapılıyor. Bir; kaynağı doğru kullanacaksınız, bir de; işinizi doğru yapacaksınız.
Her biriniz bin yıl yaşasanız, Allah size bu kadar ömür verse kendinize iyilik yapmak için önünüzdeki şuan 10 günlük zaman kadar fırsat elimize geçmez. 30 Mart'ta yapılacak seçim Türkiye tarihinin, demokrasi tarihinin en önemli seçimidir. Bu seçim Türkiye'nin özgürleşmesi, Türkiye'nin demokratikleşmesi, Türkiye'nin ekmeğinin büyümeye devam edip etmemesinin seçimidir. Biz ne zaman özgürleştik, o gün ekmeğimiz büyüdü. Ne zaman Türkiye emin adımlarla yürüdü birileri rahatsız oldu. Onun için yerel yönetimler çok önemlidir. Bu belediyecilik Tayyip Erdoğan'ın işidir. Dünyaya belediyeciliği O öğretti. Şimdi ustalık dönemindeyiz ve çok güzel işleri birlikte yapacağız.”
Yapılan konuşmaların ardından 300 Yataklı Bölge Hastanesinin temeli atılırken yüklenici firma ile yapılan pazarlık sonucu işin 950 günde yapılması planlanan hastanesinin teslim süresi 1 yıl öne çekildi.
AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal'ın girişimleri ile Elbistan ve bölgesine kazandırılan, 300 Yataklı Yeni Elbistan Devlet Hastanesi'nin temel atma törenine; Sağlık Bakan Yardımcısı Agah Kafkas, Adalet Bakan Yardımcısı Veysi Kaynak, Orman ve Su İşleri Bakan Yardımcısı Nurettin Alpman, Sağlık Yatırımlar Genel Müdürü Mehmet Demircioğlu, AK Parti Grup Başkanvekili Mahir Ünal, Kahramanmaraş Valisi Şükrü Kocatepe, Alay Komutanı Jandarma Albay Coşkun Doğan, İl Emniyet Müdürü Ümit Yaşar Adalar, Elbistan Kaymakamı Tuncay Akkoyun, Garnizon Komutanı Kurmay Binbaşı İbrahim Yazıcı, Kahramanmaraş Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Fatih Mehmet Erkoç, İl Müftüsü Muhammed Gevher, AK Parti İl Başkanı Metin Doğan, AK Parti İl Kadın Kolları Başkanı Nursel Reyhanlıoğlu, AK Parti İlçe Başkanı Durmuş Kaan Kısaca ve üyeleri, AK Parti Elbistan Kadın Kolları Başkanı Elife Aynur Soydan ve üyeleri, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi M. Fatih Kılaç, daire amirleri, KLV İnşaat yetkilileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.
Tören erkanı, daha sonra Elbistan Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı'nın yeni hizmet binası açılışını akabinde de  Elbistan Müftülüğü Bedir Efendi Hafızlık Yatılı Erkek Kur’an Kursu’nun temelini atma törenlerine katıldı.


1566 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler