A+ -A 21.02.2014 - 23:16

ETSO’da Akaryakıt Sektöründeki Sorunlar Konulu Toplantı Yapıldı

ETSO’da Akaryakıt Sektöründeki Sorunlar Konulu Toplantı Yapıldı

Ekonomi

Elbistan Petrol Ürünleri Satıcıları Derneği (EPÜSAD), akaryakıt sektöründeki sorunları anlatmak için Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO)’nda bir toplantı düzenledi. EPÜSAD Başkanı Hakan Yinanç ve yönetim kurulu üyelerinin yer a

Elbistan Petrol Ürünleri Satıcıları Derneği (EPÜSAD), akaryakıt sektöründeki sorunları anlatmak için Elbistan Ticaret ve Sanayi Odası (ETSO)’nda bir toplantı düzenledi.
 EPÜSAD Başkanı Hakan Yinanç ve yönetim kurulu üyelerinin yer aldığı heyet, ETSO Meclis Başkanvekili Yüksel Çiçek’i makamında ziyaret ederek, sorunlarını dile getirdi. Daha sonra ETSO toplantı salonuna geçen EPÜSAD heyeti, birçok akaryakıt satıcısının zor durumda olduğuna dikkat çekti.
2005 yılında kurulan EPÜSAD’ın birlik beraberlik içinde çalışmalarını sürdüklerini kaydeden EPÜSAD Başkanı Hakan Yinanç, bugüne kadar birçok faaliyetlere imza attığını belirtti. 
Yinanç, yaptığı konuşmada şunları söyledi:
“Akaryakıt istasyonu Türkiye genelinde toplam sayısı 15 bin adet olup Elbistan merkezinde ise 35 adettir. Elbistan geneline baktığımızda akaryakıt istasyonlarının sorunları giderek çoğalmaya başlamıştır.
Bu sorunların en başında fiyat rekabeti yapılarak akaryakıtı geliş fiyatına satmak olmuştur. Giriş maliyetlerinin yüksek olması sebebiyle kar oranlarının az olması, akaryakıt istasyonlarının kapanma aşamasına gelmesi istasyon sahiplerini tedirgin etmektedir.
Diğer yandan Tarım Kredi Kooperatiflerinin akaryakıt satışı yapması ve dışardan toptan akaryakıt girişi yapmaları akaryakıt istasyonlarına önemli derecede darbe vurmaktadır. Şuandaki durumu göz önünde bulundurursak akaryakıt istasyonlarında işçi maliyeti, elektrik gideri, sorumlu müdür anlaşmaları, iş güvenliği uzmanı, SSK gibi giderler akaryakıt istasyonlarını çalışamaz hale getirmiştir.
Şuan itibariyle Elbistan’da bulunan akaryakıt istasyonlarından 4 tanesi kapanmış durumda ve ileriki tarihlerde kapanacak birçok istasyon bulunmaktadır.”
Yüksel Çiçek ise, “Biz ETSO olarak akaryakıt istasyonu sahipleri arkadaşlarımız odamızın üyeleri ve en çok vergi veren, aidatlarını düzenli ödeyen ülkeye ve memleketimize yüksek oranda KDV, ÖTV sağlayan sektördür. Sorunların çözümü için elimizden geleni yapmak için çaba göstereceğiz” ifadeleriyle EPÜSAD’a destek vereceklerini kaydetti.
EPÜSAD üyelerinin birçoğunun ELSİAD üyesi olması ve bunlardan  ELSİAD Başkanı Emin Polat ve ETSO Meclis Başkanvekili Yüksel Çiçek’in akaryakıt istasyonu sahibi olması nedeniyle; ETSO, ELSİAD ve EPÜSAD ortak hareket etme kararı aldı.
Toplantıda ayrıca EPÜSAD Başkanı Hakan Yinanç’ın belediye meclis adayı olması ve siyasi kimlik kazanmış olmasından dolayı bir ay içerisinde EPÜSAD’a yeni bir başkan ve yönetim kurulu üyeleri seçimi yapılacağı da ayrıca belirtildi.


2052 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Ekonomi - Diğer Haberler