A+ -A 21.02.2014 - 23:13

TKDK Göksun'da Yatırımcılarla Buluştu

TKDK Göksun'da Yatırımcılarla Buluştu

Ekonomi

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kahramanmaraşın Göksun İlçesinde Göksun Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğünde yatırımcılarla buluştu.

Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Kahramanmaraş'ın Göksun İlçesinde Göksun Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü'nde yatırımcılarla buluştu.  TKDK İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU Göksunlu iş adamlarına TKDK'nın faaliyetleri ile 12. Başvuru Çağrı Dönemi hakkında bilgi verdi.
TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Dr. Ömer Süha USLU şu ana kadar Kahramanmaraş'ta verdikleri hibenin 20 milyon TL'yi aştığını belirterek Göksun ilçesinden daha fazla proje beklediklerini söyledi. USLU “ 12.Başvuru Çağrı Döneminde Göksun ilçesinden daha fazla proje bekliyoruz. Bu kapasitenin Göksun'da olduğunu düşünüyoruz. Bugüne kadar Göksun'da yaklaşık 1 Milyon TL hibe ödemesi gerçekleştirdik. Yatırımcılarımız projelerinin kabulü durumunda yapacakları yatırımlar da KDV'den ve gelir vergisinden de muaf tutulacaklar. Projelerin kabulü durumunda yatırımcılarımız bizden %50 ile 65 arasında hibe alabilirler. Göksun ilçemizdeki yatırımcılar süt üretiminde et üretimine, Yerel Ürünler ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesinden Çiftlik Faaliyetlerine, Kırsal Turizmden Kültür Balıkçılığına kadar toplam 11 alanda proje başvurusunda bulunabilirler” dedi.
TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörü Ömer Süha Uslu Türkiye genelinde kurumun hibe dağıttığı 42 il içerisinde Kahramanmaraş'ın 8'inci sırda yer aldığını söyledi. Ülke genelinde tarım ve hayvancılık alanında öncü olan iller arasında yer almaktan duyduğu mutlu olduklarını dile getiren Uslu, kurum olarak ilk sözleşmesini imzaladığı 2012'nin Mart ayından bu yana 90 proje sözleşmesi imzaladıklarını hatırlattı. İmzalanan projelerden 60'ının makine ekipman ve 30'unun da ağırlıklı yatırım projeleri olduğunu dile getiren Uslu, "İki yıl içinde imzalanan projelerde 70 tanesi tamamlandı. Bu projelere ödenen hibe desteği ise 20 milyon TL'dir. İmzalanan sözleşmelerin yatırım bedeli ise yaklaşık 63 milyon TL'dir. Bu gün itibariyle iki yıllık bir süre zarfında ilimize 63 milyon liralık yatırım kazandırmış olmanın mutluluğunu yaşıyoruz" ifadesini kullandı. Uslu, nüfusu, tarımsal potansiyeli, iş gücü ve sanayisiyle emsal olan iller içinde ön sırada yer aldıklarını, bu başarının da herkese ait olduğunu sözlerine ekledi.
Kaymakam Ali Hamza PEHLİVAN ise, İlçe Gıda, Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü toplantı salonunda düzenlenen programda, yaptığı konuşmada, proje ve hibe destekleri alanında çağın gereklerini takip ederek Göksun'un potansiyelleri ile birleştirip yatırımlara kanalize etmeyi amaçladıklarını söyledi. İlçe Kaymakamlığı ve kamu kurumları olarak üzerlerine düşeni yerine getirme gayreti içinde olduklarını ifade eden Pehlivan, şunları kaydetti: "Benim en temel düşüncem, bu yapılan programları konuşma ile bırakmadan yatırıma dönüştürmek, somut adımlara dönüştürmektir. Geçtiğimiz yıllarda yaptığımız toplantılarda da buna önem verdik. Bu anlamda gerek meyvecilik ve gerekse de hayvancılık alanında belli bir mesafe aldık. Çok daha fazla olmasını arzu ediyoruz. Geçtiğimiz yıl TKDK projesi ile ilçemizde iki proje uygulandı iki proje de sözleşme imzalama aşamasında. İnşallah bu sene daha fazla projeyi hayata geçiririz. Somut projeler yaptıkça bizlerde çok mutlu oluyoruz." Program, katılımcıların soru-cevap bölümüyle sona erdi.

TKDK 12. Başvuru Çağrı İlanına Çıktı
Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili kuruluşu olan Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu (TKDK), Türkiye Cumhuriyeti adına Avrupa Birliği'nin Katılım Öncesi Mali Yardım Aracı olan IPA'nın Kırsal Kalkınma Bileşeni kapsamında uygulanacak yatırımlara ilişkin 15 OCAK 2014 tarihinde On ikinci Başvuru İlanına çıktığını ilan etti. 12. Başvuru Çağrı İlanı, Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı kapsamında yatırım yapmak isteyen işletmeler tarafından destek almak üzere yapılacak başvurular ile ilgili olacak.

12. Başvuru Çağrı İlanı İle TKDK 42 İlde 488 Milyon 771 Bin Avro Hibe Desteği Verecek

TKDK web sitesinden yaptığı açıklamada Türkiye genelinde 42 ilde 3 öncelik ekseni altında 10 alanda 448 Milyon 771 Bin Avro hibe verileceği açıklandı. Avrupa Komisyonu tarafından 25 Şubat 2008 tarihinde onaylanan Kırsal Kalkınma (IPARD) Programı; Türkiye'nin katılım öncesi dönemdeki öncelikleri ve ihtiyaçlarını dikkate alarak, sürdürülebilir kalkınmayı sağlamak için kapasite oluşturmayı hedefleyerek, işletmeleri Avrupa Birliği standartlarına yükseltmeyi amaçlıyor.
Avrupa Birliği Kırsal Kalkınma (IPARD) Fonları, aşağıda yer alan öncelik eksenlerine yönelik olarak aşağıdaki 3 başlıkta kullandırılacak.
Öncelik Ekseni 1: Ortak Tarım Politikası ve gıda güvenliği, veterinerlik ve bitki sağlığı ile ilgili alanlara ilişkin Topluluk standartlarının uygulanması ve tarım sektörünün sürdürülebilir adaptasyonuna katkı sağlanması.
Öncelik Ekseni 2: Tarım-çevre tedbirlerinin ve yerel kırsal kalkınma stratejilerinin uygulanması için hazırlık niteliğinde faaliyetlere katkı sağlanması.
Öncelik Ekseni 3: Kırsal ekonominin gelişimini destekleyerek, kırsal alanların sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlanması.

PROGRAMIN KAYNAĞI
Faydalanıcılara uygun harcamalar karşılığında sağlanacak olan mali desteğin kaynağı, Avrupa Birliği ve Türkiye Cumhuriyeti Eş-finansmanından oluşturulan IPARD Programı Fonu. Bu destek “Kamu Katkısı” olarak adlandırılıyor. Bu kamu katkısı, program çerçevesinde gerçekleşmiş yatırımlar için geri ödemesiz olarak kullandırılacak.

BAŞVURU TARİHLERİ
Başvurular 10.02.2014 tarihi saat 09.00'dan itibaren, TKDK İl Koordinatörlüklerinde kabul edilmeye başlayacak olup, başvuruların son teslim tarihi 10.03.2014, saat 21.00.  Bu çağrı için son teslim tarihinden sonra yapılacak başvurular kabul edilmeyecek.

YATIRIM SÜRELERİ

On ikinci Başvuru Çağrı İlanı kapsamında hazırlanacak başvurularda yatırım süreleri 2 taksiti geçmeyecek şekilde planlandı. Taksitlendirmenin nasıl yapılacağı ile ilgili bilgiler Başvuru Çağrı Rehberlerinde yer alıyor. Başvuru tek taksit olarak planlanmış ise; yatırım süresi ve Ödeme Talebi Paketinin hazırlanıp İl Koordinatörlüğüne sunulmasının toplamda 5 (beş) ayı geçmemesi gerekiyor. Başvuru iki taksit olarak planlanmış ise; birinci taksitin yatırım süresi ve Ödeme Talebi Paketinin hazırlanıp İl Koordinatörlüğüne sunulmasının 5 (beş) ay içerisinde olması gerekiyor.

BAŞVURULAR İLE İLGİLİ BİLGİLER
11.12.2013 tarihinde IPARD Programında yapılan son değişiklikler Avrupa Komisyonu tarafından onaylandı. Programın güncel hali, Tarım Bakanlığı (www.tarim.gov.tr) ve TKDK internet adreslerinden (www.tkdk.gov.tr) incelenebiliyor. Başvurular hakkında detaylı bilgiler ve başvuru kurallarının yer aldığı Başvuru Çağrı Rehberleri(Versiyon 3.3) TKDK resmi internet adresinden (www.tkdk.gov.tr) temin edilebiliyor.

TKDK Tarafından Hibe Desteği Verilen Alanlar
Tarım ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu tarafından hibe desteği verilen yatırım başlıkları şunlar;

Süt Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım,
Et Üreten Tarımsal İşletmelere Yatırım,
Süt ve Süt Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması,
Et ve Et Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması,
Meyve ve Sebzelerin İşlenmesi ve Pazarlanması,
Su Ürünlerinin İşlenmesi ve Pazarlanması,
Çiftlik Faaliyetlerinin Çeşitlendirilmesi ve Geliştirilmesi,
Yerel Ürünlerin ve Mikro İşletmelerin Geliştirilmesi,
Kırsal Turizm,
Kültür Balıkçılığı.

Yatırımlar KDV ve Gelir Vergisinden Muaf Tutuluyor
TKDK, bahsi geçen yatırım alanlarında gerçekleştirilen yatırımlara % 50 ile 65 arasında hibe desteği veriyor. Yapılan harcamalar KDV'den ve alınan hibeler ise gelir vergisinden muaf tutuluyor.
(TKDK Kahramanmaraş İl Koordinatörlüğü Basın Bülteni)


1879 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Ekonomi - Diğer Haberler