A+ -A 19.02.2014 - 00:43

Çocuk Felci 2. Tur Aşılama Başladı

Çocuk Felci 2. Tur Aşılama Başladı

Sağlık

Çocuk Felci Aşılama Kampanyasının 2’nci Dönemi 17 Şubat’ta Başlatıldı. Kampanya, 23 Şubat’ta sona erecek.

Çocuk Felci Aşı Kampanyası’nın ikinci dönemi başlatıldı.
Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürü Doktor Ahmet Yener, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, çocuk felci aşı kampanyasında 2’nci dönemin 17 Şubat’ta başladığını ve 23 Şubat’ta sona ereceğini duyurdu.
 Dünya Sağlık Örgütü’nün ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkanlığı’nın görüşleri doğrultusunda ilimiz genelindeki ailelere seslenen Müdür Ahmet Yener, rutin hizmetler çerçevesinde önerilen aşı takvimine ek olarak kapı kapı dolaşılarak uygulanacak olan Çocuk Felci Aşı Günlerinde çocuklarınızın 0-5 yaş aşılarını mutlaka yaptırmsı gerektiği ifadelerini kullandığı açıklamasında “Kahramanmaraş ilimiz genelinde 23-29 Aralık 2013 Tarihinde yapılan 1.tur çocuk felci (polio) aşının 2. turu 17-02-2014 tarihinde başlamıştır. 17-23 Şubat tarihlerini kapsayan 2. Tur aşılama 0-59 aylık çocuklarımızı kapsamaktadır” dedi.
Mado Aile sağlığı merkezinde stardı verilen aşılamaya Vali Yardımcısı Dr.Erkan BULGAN Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr.Çiğdem ŞİMŞEK Bulaşıcı Hastalıklar Daire Başkanı Dr.Ahmet ÖZLÜ Kamu Hastaneler Birliği Genel Sekreteri Dr Kamil GÜVEN İl Sağlık Müdürü Dr.İlker ÇİTİL Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ahmet YENER Müdür Yardımcıları Dr Abid BAŞARICI ve Ersin ÖZGÜL İl Sağlık Müdür Yardımcısı Dr.Mehmet ÖZDEMİR Şube Müdürleri ve Sağlık çalışanlarının da Aşı kampanyası açılışına katıldı.
Açılışta konuşan Vali Yardımcısı Dr.Erkan BULGAN ; ''Halk Sağlığımızın korunması ve hastalıkların ortaya çıkmadan önlenmesi bakımından aşılama çok önemlidir. Sağlık Bakanlığımız tarafından Suriye İle sınırı olan illerde önceki aylarda bu kampanya start almıştı. Bu kez ilimizin de yer aldığı 11 ilde aşılama kampanyası sürdürülmektedir.
Suriye de yaşanan iç savaşın yarattığı boşluktan dolayı Suriyedeki aşılama çalışmalarındaki aksaklıklardan dolayı oluşan riski gözardı etmemek adına Sağlık Bakanlığımız tarafından İl genelimizde 0-59 ay arası çocuklarımıza yönelik aşı kampanyası başlatılmıştır. Halkımızın aklına farklı şeylerin gelmesini de istemiyoruz. Çocuk felci 1998 yılından beri ülkemizde görülmemiştir.İlimizde ya da ülkemizde çocuk felci vakası bulunmamaktadır. Halkımızdan Aşılama konusunda sağlık personellerine yardımcı olmalarını ve çocuklarını muhakkak aşılatmaları gerekliliğini'' şeklinde kampanyaya vurgu yaptı.
2.tur Aşılama Programının açılışına gelen Türkiye Halk Sağlığı Kurumu Başkan Yardımcısı Dr. Çiğdem ŞİMŞEK konuşmasında şunları kaydetti;
“ Ülkemizde son çocuk felci (polio) vakası 1998 yılında görülmüştür. 2002 Yılından itibaren Dünya Sağlık Örgütü tarafından Polio’dan arındırılmış bölge olarak belgelendirildi. Aşı oranlarımız Türkiye’de ve Kahramanmaraş’da %98 in üzerinde, Bütün Çoçuklarımız Polio Aşısını 5 li karma Aşısının içinde hemde 6. Ve 18. Aylarında bu günkü kampanyada ki gibi 2 damla şeklinde aşılanıyor. Bu kampanyamızın amacı Suriye’li misafirlerimizle birlikte Suriye’de görülen vakalar sonucu böyle bir kampanya başlatmış bulunmaktayız.İki damla aşı dökülmesin göz yaşı sloganıyla konuşmasına son verdi.
Aşı Programımız hakkında basın mensuplarına bilgi veren Halk Sağlığı Müdürü Dr.Ahmet YENER ; ''11 Toplum Sağlığı merkezi, 105 Aşılama istasyonumuz, 317 Gezici ekibimiz , 49 Denetim Ekibimiz ile Ulaşım Hizmetleri olarak 128 Araçla ve yaklaşık 1000 kişilik ekibimizle çalışmalarımıza başlamış bulunmaktayız. Kapı kapı gezerek 0-59 ay arası tüm çocuklarımızı aşılayı hedefliyoruz. Aşılamada amacımız hastalık etkenlerinin ortaya çıkmadan önlemektir.İlimiz geneli 1 hafta sürecek kampanyamızda 122.000 çocuğumuzu aşılamayı hedefliyoruz'' şeklinde konuştu.


1702 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler