A+ -A 05.02.2014 - 23:11

Yener: Ücretsiz Kanser Teşhis Hizmetimiz Devam Edecek

Yener: Ücretsiz Kanser Teşhis Hizmetimiz Devam Edecek

Sağlık

Dr. Yener: -“İlimizde Merkez KETEM ve Elbistan KETEMlerimizde meme kanseri, kolerektal kanseri ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir.”, -“ Aynı zamanda da sigarayı bırakmak isteyen halkımıza da sigara

Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener, 4 Şubat Dünya Kanser Günü nedeniyle yaptığı açıklamada, erken teşhis ile kanser tedavisinin mümkün olduğunun altını çizerek Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi'nin (KETEM) ücretsiz kanser tarama hizmetlerinin 2014 yılında da sürdüğünü kaydetti.
Kahramanmaraş merkez ve Elbistan'da yer alan Kanser Erken Teşhis ve Eğitim Merkezi'nin (KETEM) ücretsiz kanser tarama hizmetleri ile halkın hizmetinde olduğunu belirten Dr. Yener,  kanser hastalığının hem dünya hem de ülkemizde sebebi bilinen ölümler sıralamasında kalp ve damar hastalıklarından sonra ikinci ölüm sebebi olması açısından önemli bir halk sağlığı problemi olduğuna dikkat çekti.
 Doğru stratejiler ile kanserin önüne geçileceğini belirten Dr. Yener, açıklamasında şu bilgileri verdi:
“Özellikle ortaya çıkışının önlenebildiği, taramalarla ölümün yok edilebildiği ve

erken tedavinin yaşam kalitesine çok şey katabildiği kanser türlerini göz önüne alırsak, korunmanın önemi artmaktadır. Ülke genelinde yılda yaklaşık 170 bin kişiye kanser teşhisi konulmaktadır. Kanser korunabilir bir hastalıktır ve doğru korunma stratejileri ile kanserlerin üçte biri önlenebilir.
Çevresel etkenler kanser oluşumunun yüzde 90-95'inden sorumludur. Kötü beslenme, sedanter yaşam, tütün kullanımı, alkol kullanımı, güneş ışığının zararlı etkilerine maruz kalma gibi kanser oluşumunda etkisi olan çevresel etkenlerin kontrol altına alınması ile kanser görülme sıklığı azalır. Dolayısıyla sağlıklı yaşam davranışları ile kansere karşı korunabilir, tarama programlarına katılarak erken teşhisle yaşam süremizi uzatabiliriz.”
Kanser konusunda bazı yanlış bilinen doğrular hakkında da kamuoyunu bilgilendiren Ahmet Yener, açıklamasını şöyle sürdürdü:
“Ülkemizde ve dünya genelinde kanser konusunda bazı yanlış bilinen doğrular vardır. Bunlar:
 Yanlış-1: Kanser hakkında konuşmamıza gerek yok! Doğrusu: Kanser özellikle de bazı kültür ve çevrelerde hakkında konuşulması zor bir konudur. Bu hastalıkla açık bir şekilde uğraşmak; hem hasta kişinin hem de toplum ve politika seviyesinde sonuçları iyileştirir.
Yanlış-2: Kanserlerin hiçbir belirtisi yada bulgusu yoktur!  Doğrusu: Pek çok kanser için, uyarıcı belirti, kişinin kendinde hissettiği ve bulgular, hekimin kişide tespit ettiği vardır.
 Yanlış-3: Kanser için yapabileceğim hiçbir şey yok! Doğrusu: Hem kişi hem de toplum ve politika bazında doğru strateji ile yapılabilecek çok şey mevcuttur. En sık görülen kanserlerin en az üçte biri önlenebilir.
Yanlış-4: Kanser tedavisi alma hakkım yok! Doğrusu: Bütün insanlar kanıtlanmış ve etkin kanser tedavisini eşit koşullarda ve herhangi bir bedel ödemek zorunda kalmadan alma hakkına sahiptir.”
KETEM hizmetlerine de kısaca değinen Yener, açıklamasını şöyle tamamladı:
“Kahramanmaraş merkez ve Elbistan'da yer alan KETEM, bu hizmetleri ücretsiz olarak sunmakta. İlimizde Merkez KETEM ve Elbistan KETEM'lerimizde meme kanseri, kolerektal kanseri ve serviks kanserlerine karşı tarama hizmetleri ücretsiz olarak verilmektedir.
Aynı zamanda da sigarayı bırakmak isteyen halkımıza da sigara bırakma danışmanlığı hizmeti verilmektedir. Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak kanser farkındalığını artırarak toplumu bilgilendirme, kanserin önlenebilir bir hastalık olduğu bilincini oluşturma çalışmalarımız yıl boyu devam edecektir.”


1523 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler