A+ -A 03.02.2014 - 23:53

İl Halk Sağlığı Müdürü Yener: Önemli Yatırımlara İmza Attık

İl Halk Sağlığı Müdürü Yener: Önemli Yatırımlara İmza Attık

Sağlık

Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener,  sağlık alanında 2013 yılı içerisinde yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda  önemli yatırımlara imza atıldığını kaydetti.Kervansaray Restoranda düzenlenen

Kahramanmaraş İl Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener,  sağlık alanında 2013 yılı içerisinde yapılan çalışmaların değerlendirildiği toplantıda  önemli yatırımlara imza atıldığını kaydetti.
Kervansaray Restoranda düzenlenen bilgilendirme toplantısına, Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener ile birlikte, Elbistan Belediye Başkanı Durmuş Küçük, Elbistan Toplum Sağlığı Merkezi Dr. Nuran Erbilen Gök, İlçe Sağlık Müdürü Dr. Murat Küçük, Elbistan Devlet Hastanesi Başhekimi Dr. Muhammet Fatih Kılaç, AK Parti İlçe Başkanı Yunus Kaan Kısaca ile Yönetim Kurulu Üyesi Av. Ali İhsan Karadut katıldılar.
 Sağlık alanında 2013 yılında bir çok projenin başarıyla uygulandığını 2014 yılında da yeni projelerin hayata geçirileceği bilgisini kamuoyu ile paylaşan  Halk Sağlığı Müdürü Dr. Ahmet Yener’in sinevizyon eşliğinde yaptığı açıklamalarda şunları söyledi:
“2013 yılı içerisinde Kahramanmaraş Halk Sağlığı Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı değerlendirmek ve kamuoyu ile paylaşmak için bir araya geldik.


2013 yılı içerisinde birçok projemizi hayata geçirdik. Planladığımız projeleri hayata geçirirken, yerel yönetimler adına Elbistan Belediyesi her zaman destekçimiz oldu. Bu konuda Elbistan Belediye Başkanımız sayın Durmuş Küçük’e ayrıca teşekkür ederim. Bununla birlikte yapılan büyük yatırımlarla ilgili AK Parti Gurup Başkanvekilimiz sayın Mahir Ünal tam destek verdi. Yeni 300 yataklı Elbistan Devlet Hastanemiz yapımında Avrupa standartlarını da aştık. Ayrıca 1 Nolu Sağlık Ocağımızın yerinde yeni toplum sağlığı merkezi ve kanser araştırma merkezimizi açacağız. Bakanlığımızdan gerekli onaylar çıktı. Ayrıca KETEM için yeni yatırımlar gerçekleştireceğiz.
Yine terminal içerisinde aile sağlığı merkezlerimizi hayata geçireceğiz. Bu yatırımlarımızın yanında diğer rutin faaliyetlerimiz ve çalışmalarımız devam ediyor. Bu çalışmalarımızda basın mensuplarımıza da büyük görev düşüyor. Sağlık alanında yaşanabilecek eksiklikler hakkında bilgi sahibi olursak anında müdahale şansımız doğuyor.
İlçemize bağlı 12 sağlık evimiz mevcut olup, 7 tanesinde sağlık personelimiz aktif olarak çalışmaktadır. Boş kalan yerlere atamalar için çalışmalarımız devam etmektedir. İlçe merkezi dışında 8 tane kasabamızda aile sağlığı merkezimiz mevcuttur. Aile sağlığı merkezi ve aile hekimliği birimi 39 aile hekimliği birimimizden 2 tanesinde boşluk vardır. Aile sağlığı merkezlerimizin bakım onarım çalışmaları aile sağlığı merkezlerimizin bakım onarım çalışmaları, sağlık evleri bakım onarım çalışmaları, yapılması planlanan 15 nolu ASM, bulaşıcı olmayan hastalıklar birimi, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması, kanser erken tarama ve eğitimi merkezi (KETEM), obezite diabet, ruh sağlığı hastalıkları, tütün ve zararlarını önlemeye yönelik hizmetler, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması evlilik öncesi kan uyuşmazlığı, bulaşıcı hastalıklar ve Akdeniz anemisi taşıyıcılığı yönünden tarama yapılmaktadır.”
Dr.Yener, şöyle devam etti:
“2012 yılında 4 bin 580, 2013 yılında 4 bin 280, 2014 yılı Ocak ayı itibariyle de 648 tarama yapılmıştır. Aile planlaması hizmetleri de verilmektedir. 5 ilçemizden gelen kanlara evlilik öncesi Akdeniz anemisi (talasemi) taşıyıcılığı için tarama testi yapılmaktadır. 50 yaş üstü kadın ve erkeklere barsak kanseri taraması, 40 yaş üstü kadınlara meme kanseri taraması yapılmaktadır. Elbistan KETEM ve halk sağlığı müdürlüğümüzün Türkiye geneli taramalarda elde ettiği başarılara katkılarından dolayı teşekkür belgesi verilmiştir. Elbistan Belediyemiz tarafından KETEM’lere hasta taşınmasını sağlamak amacıyla tahsis edilen araçlar ve ketem randevu sistemi oluşturulmuştur.
Obezite, diyabet ve diğer metabolik hastalıklar birimi sayesinde Türkiye sağlıklı beslenme ve hareketli hayat programı kapsamında ilçemizde aile hekimleri tarafından tespit edilen morbit obez hastalardan sağlık riski açısından öncelikli olanların müdürlüğümüz koordinasyonunda aile hekimi, endokrinolog, psikiyatrist, diyetisyen ve obezite birim sorumlusundan oluşan ekip tarafından hastaların evinde ziyaret edilerek, durumunun tespit edilmesi, gerekli görüldüğü takdirde tedavisinin yapılması için 2. ve 3. basamak bir sağlık kuruluşuna sevkinin sağlanması çalışmalarımız olmaktadır. İlçemizde 8 obez ve 2 morbid obez hastanın takipleri evlerinde yapılmaktadır. Obezite, diyabet ve diğer metabolik hastalıklar birimi beden kitle indeksi 30 ve üzerinde olan diyabet hipertansiyon gibi kronik hastalıklar olan hastaların aile hekimleri tarafından gerekli tetkikler yapılarak tarafımıza yönlendirilmektedir. Diyetisyenimiz 20 Ocak 2014 tarihinde göreve başlamıştır.
Ruh sağlığı ve hastalıkları dilekçeyle TSM veya kaymakamlığa başvuran acil olmayan kronik ruh sağlığı hastalarının hastanede yapılan muayenesinin ardından üst merkeze sevk edilen hastanın kolluk kuvvetleri ile naklinin sağlanması çalışmalarımız devam etmektedir.
 Tütün ve zararlarını önlemeye yönelik hizmetler ilçemiz toplum sağlığı merkezi tütün kontrol biriminde 1 sekreter, 1 sağlık memuru, 2 polis memuru, 2 zabıta memuru ve 3 memur görev yapmaktadır.”
Günlük denetim ekibimiz 1 polis memuru 1 zabıta memuru ve 1 memur olmak üzere asgari 3 kişi olarak dönüşümlü 24 saat nöbet tutmaktalar. Günlük 20 ile 30 denetim yapılmaktadır. 03-09 Kasım 2013 tarihinde 447 kişiye verilen eğitim sonunda da 12 kişi organ bağışında bulundu.
26.06.2013 tarihinden itibaren Elbistan’a bağlı toplam 86 köyde 90 hastaya ulaşılmış olup, aktif olarak 76 hastamız mevcuttur.”
Belediye Başkanı Durmuş Küçük ise, toplantıda yaptığı konuşmada Elbistan belediyesi olarak kamu hizmetlerinin her zaman yanında olduklarını dile getirerek  “Bu özel toplantınız düzenlenmesinde emeği geçen değerli hocalarıma öncelikle teşekkür ediyorum. Elbistan ilçemiz genel hizmetler noktasında birçok başarılı çalışmalara imza attı. Sağlık alanında da çok güzel ve birbirinin hizmetlerini aşan önemli başarılı yatırımlar yaptı. Bizim kurumlar arası yardımlaşmayla elimizden gelen tüm desteği vermekteyiz. Bizim belediyemizin amacı kamuya hizmettir. Sağlık da çok önemli bir alandır. Bu nedenle yapılan hizmetlere destek olmaya devam edeceğiz” dedi.
Diğer davetlilerin de kendi alanındaki fikir ve görüşlerini dile getirmesinin ardından toplantı sona erdi.


1583 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler