A+ -A 24.01.2014 - 18:19

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Böbrek Nakli

Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Böbrek Nakli

Sağlık

- Kozdibi: “Nakil Haberi Gelince Sevinçten Havalara Uçtum Artık, Arkadaşlarımla Gönlümce Zaman Geçirebileceğim”

 Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi hastalara umut olmaya devam ediyor.
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Genel Müdürü Dr. Yusuf Ziya Yıldırım, 18 yıl önce Gaziantep ve bölge halkına sağlık hizmeti sunmak amacıyla faaliyete geçen Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde Organ Nakli Merkezi’nin üçüncü yılına girdiğini söyledi. Yıldırım, 132. nakli gerçekleştirmiş olmanın gururunu yaşadıklarını belirterek “Merkezimizde gerçekleşen her nakille biz de yeniden hayat buluyoruz” dedi.
Organ Nakli Merkezi Başkanı Doç. Dr. Mehmet Fatih Yüzbaşıoğlu ise 18 yaşındaki Kahramanmaraşlı Mahzun Kozdibi’nin sağlığına kavuşmasını, 16 yaşındaki evlatlarını acı bir şekilde kaybeden bir ailenin organ bağışı sayesinde sağladıklarını söyledi.
Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde gerçekleştirdikleri bu nakli, acılar içindeki bir ailenin sağduyulu davranmasıyla bir başka aileye yeniden hayat sevinci verdiğini kaydeden Doç.Dr. Yüzbaşıoğlu, şöyle konuştu: “Acılı aileye çok teşekkür ediyorum. Organ nakli bir ekip işidir. Organ bağışı ve organ nakli konusunda halkımız duyarlı davrandığı sürece, biz de organ nakli ekibi olarak pek çok hastaya umut olmaya devam edeceğiz.”

MAHZUN KOZDİBİ’NİN MUTLULUĞU
Kahramanmaraşlı böbrek hastası Mahzun Kozdibi, bir fabrikada çalışıyor. Dört kardeşin en büyüğü olan Kozdibi, henüz 4 yaşındayken rahatsızlanıp mesanesinden taş alındı. 11 yaşında tekrar rahatsızlanan Kozdibi’nin gittiği sağlık kuruluşunda sol böbreğinin küçük olduğu ve çürüdüğü, sağ böbreğinde de taş bulunduğu tespit edilip ameliyata alındı. Ameliyatla böbreğindeki taş alınan Kozdibi’nin böbreği yüzde 20 kapasiteyle çalıştığı için Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde takibe alındı. Bundan 3 yıl önce böbrek işlevini yitirince diyalize girmeye başlayan Kozdibi için sıkıntılı bir dönem başladı.
Mahzun Kozdibi, diyalize girdiği dönemle ilgili şunları söyledi: “Haftada 3 gün, 4’er saat diyalize giriyordum. Yaşıtlarımla dilediğim gibi zaman geçiremiyor,hayatımı istediğim gibi planlayamıyor, istediğim gibi su bile içemiyordum. Diyalize girdiğim için bazı işyerleri beni işe almadı. Diyalizden sonra başağrısı, baş dönmesi yaşıyordum. Sağolsun şimdi ki çalıştığım fabrikada beni idare ediyorlar. Yaşıtlarımın dışarıda gezip tozduğu bir dönemdeyim ve benim zamanım diyaliz merkezinde geçiyordu.”
Mahzun’un diyalize girdiği merkezdeki doktoru ve daha önce Özel Sani Konukoğlu Hastanesi’nde by pass geçiren ve memnun kalan bir yakınları Gaziantep Özel Sani Konukoğlu Hastanesi Organ Nakli Merkezi’ne kayıt yaptırmalarıyla ilgili bir öneride bulundu. Aile kayıt için hastaneye geldiğinde gerek hastanenin fiziki şartlarından gerek personelin yaklaşımı ve güler yüzünden etkilenip kayıt yaptırdı. Kayıt yaptırdıktan 3 yıl sonra bir sabah telefonları çalıp Mahzun’a nakil için bir böbreğin bulunduğu haberi verilince aile sevince boğuldu.
Nakil haberiyle birlikte “Sevinçten havalara uçtum” diyen Mahzun, şunları söyledi: “Hastaneye geldiğimde doktorum beni inanılmaz rahatlattı. Ameliyat 5,5 saat sürmüş. Hiçbir şey hatırlamıyorum. Burada o kadar yardımcı oldular ki, hiçbir sıkıntı yaşamadan ameliyata girdim çıktım. Allah’ın bu gününe şükürler olsun. Artık diyaliz yok. Arkadaşlarımla gönlümce zaman geçirebileceğim. Herkese teşekkür ederim” d

OĞLUMUZU EMİN ELLERE TESLİM ETTİK
Mahzun Kozdibi’nin babası Mustafa Kozdibi (41) ise duygularını şöyle paylaştı: “Oğlumuz hayata küsmüştü. Mahzun’dan küçük olan oğlum, ağabeyinden daha iri. Bu hastalık oğlumuzun büyümesini ve gelişmesini olumsuz etkiledi. Oğlumuz diyalize giriyordu ama biz ondan çok daha kötüydük. Anne baba olarak çok üzülüyorduk. Burada böyle bir hizmetin verildiğini duyunca hiç düşünmeden hemen kayıt yaptırmaya geldik. Kayıt yaptırdıktan 3 yıl sonra gelen haber hepimizin mutluluğu oldu. Daha önce ismini başarılarıyla duyduğum Doç. Dr. Mehmet Fatih Yüzbaşıoğlu’nun nakli gerçekleştireceğini duyunca sevincim daha da arttı. Koşulsuz şartsız teslimiyetle oğlumuzu emin ellere teslim ettik.”
Ameliyattan sonra Dr. Yüzbaşıoğlu’nun Mahzun ile odaya kadar gelip bilgi verdiğini belirten Mustafa Kozdibi, sözlerine şöyle devam etti: “Doktorumuz ‘tamam böbrek çalışıyor’ deyince, sevinçten ne yapacağımı şaşırdım. O an ki duygularım anlatılmaz. Yaşamayan anlayamaz. Ellerimi açıp, şükürler ettim ve organ bağışında bulunan aileye dua ettim. Onların sayesinde bizim oğlumuz yeniden hayata döndü. Bizzat gidip, yüz yüze teşekkür etmek istiyorum o aileye. Teşekkür etmek ve acılarını paylaşmak istiyorum. Allah onlardan, bu hastaneyi yaptıranlardan ve bu hizmeti verenlerden razı olsun. Bu hastane bölge için bir kazanç. İyi ki bu hastane var. Kahramanmaraş’tan yakınlarımız rahatlıkla gelip, mutluluğumuzu paylaştılar. Daha uzak bir yerde olsa, belki de biz nakil için zamanında gelemeyecektik. Ailemiz yanımızda olmayacaktı, mutluğumuzu paylaşamayacaktı. Maddi bir takım sıkıntılar yaşanmasına sebep olacaktı. Organ bağışında bulunan herkesten Allah razı olsun. Her organ, bir insan hayatı. Biz kurtulduk, inşallah organ bekleyen herkes de kurtulur."
Mustafa Kozdibi, Doç. Dr. Fatih Yüzbaşıoğlu, Dr. Erkan Mahsereci ve hastane personeline teşekkür etti.  (İHA)


1647 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler