A+ -A 23.01.2014 - 00:17

GİTO Toplantısı Adana'da Yapıldı

GİTO  Toplantısı Adana'da Yapıldı

Sağlık

Güney İlleri Tabip Odaları (GİTO) Toplantısı Adanada yapıldı.Toplantıya Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep Tabip Odaları Başkan ve üyeleri ile TTB Merkez Konsey Sekreteri Dr. Beyazıt İlhan ve TTB MK Üyesi Dr. İsmail

Güney İlleri Tabip Odaları (GİTO) Toplantısı Adana'da yapıldı.
Toplantıya Adana, Mersin, Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye, Gaziantep Tabip Odaları Başkan ve üyeleri ile TTB Merkez Konsey Sekreteri Dr. Beyazıt İlhan ve TTB MK Üyesi Dr. İsmail Bulca katıldı.
Toplantıda Güney İllerinki savaş ve göçün bölgemiz sağlığına olan olumsuz etkileri tüm tabip odaları tarafından yaşanılan örneklerle ele alınarak koruyucu sağlık hizmetlerinin aksadığına vurgu yapıldı.
3 ay’da bir düzenli olarak biraraya gelen Güney İlleri Tabip Odası yöneticilerinin Adana’da gerçekleştirdiği toplantının açılış konuşmasını yapan TTB Merkez Konsey Sekreteri Dr. Beyazıt İlhan, bir kez daha  GİTO toplantısında bulunmaktan duyduğu memnuniyeti belirterek son torba yasayla birlikte değişen sağlık ortamını hekimler ve  TTB açısından değerlendirdi.
Torba yasayla ilgili olarak TTB olarak Cumhurbaşkanı ile görüştüklerini ileten İlhan, Cumhurbaşkanının yasanın bu halini bilmediğini, görüştükleri dönemde TTB'ni haklı bulduklarını söyleyerek, yasayı hukukçularına incelettireceğini bildirmesine rağmen, yasanın aynı haliyle onaylanmasının kendilerini şaşırtmamakla birlikte oldukça üzdüğünü söyledi.
Yasada en büyük sıkıntının hekimlerin artık mesleklerini özgürce yapamayacakları, bunu yaptıkları zaman 1-3 yıl arasında hapis veya para cezasına çarptırılacaklarını belirtti. Tam gün yasası ile bakanlığın hekimlerin sırtından para kazanacağını, bununda vatandaşa daha pahalı sağlık olarak geri döneceğini ifade etti.
Aile hekimlerine getirilen nöbete kesinlikle karşı olduklarını söyleyen Dr. İlhan, aile hekimliği uzmanlığını bakanlığın niye bugüne kadar uygulamadıklarını açıklamalarının zorunda olduklarını belirtti.
Mersin Tabip Odası tarafından yapılan sunumda Akkuyu'da yapılması başlanan Nükleer Santral ile ilgili olarak bugüne kadar verilen mücadele ve santralın kurulmasından sonraki olası çevre ve insanlık felaketlerine vurgu yapıldı.
Aile hekimliğindeki son güncel gelişmeler ATO Aile Hekimliği Komisyonu Başkanı Dr. Yaşar Ulutaş tarafından dile getirilerek “Aile hekimliğine getirilmek istenen nöbetler ve aile hekimliği uzmanlık eğitiminin kendilerine ayrı bir angarya ve çalışma getireceğini, bunun zaten yoğun olan iş güçlerini daha da arttıracağını” söyledi.
Son torba yasasının hekim ve hasta hakları açısından değerlendirilmesi, önümüzdeki yerel seçimler ve sağlık açısından seçimlerdeki tavrımız, özel hastanelerde hekimlerin iki ayrı ilde çalışma isteklerinin ise çok geçerli nedenler olmadıkça odalar tarafından kabul edilmemesi gibi gündem de olan konular tartışılarak çözüm önerileri arandı. Bir sonraki GİTO toplantısının Şanlıurfa'da yapılmasına karar verildi.  (İHA)


1411 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler