A+ -A 18.01.2014 - 01:01

Kalbi Çalışırken By-pass Ameliyatı

Kalbi Çalışırken By-pass Ameliyatı

Sağlık

Kadıköy Florence Nightingale Hastanesinde, Prof. Dr. Yavuz Beşoğul kalbi durdurmadan by-pass ameliyatı gerçekleştirdi.Kahramanmaraşın ünlü dondurmacısı 160 kg. ağırlığındaki Cengiz Aslan, kalbi besleyen damarlarında (koroner damarlar) y


Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi'nde, Prof. Dr. Yavuz Beşoğul kalbi durdurmadan by-pass ameliyatı gerçekleştirdi.
Kahramanmaraş'ın ünlü dondurmacısı 160 kg. ağırlığındaki Cengiz Aslan, kalbi besleyen damarlarında (koroner damarlar) yaygın tıkanma tespit edilince çok sayıda kalp cerrahına gitti. Kendisine ameliyat olamazsın denilerek, 3 ay içinde 50 kg vermesi ve ameliyata gelmesini söylendi.
Aslan, internetten Prof. Dr. Yavuz Beşoğul'un çalışan kalpte by-pass yaptığını öğrenince Kadıköy Florence Nightingale Hastanesi'ne başvurdu. Prof. Dr. Ender Semiz'le konsey yapan Beşoğul, yüksek riskli hastalarda tüm dünyada ileri kalp cerrahisi merkezlerinde uygulanan Hybird(melez) ameliyat yapmaya karar verdi. Beşoğul, "Önemsiz olan kalp damarına anjipgrafi ile stent koyarak önemli olan ön ana koroner atardamara göğüsiçi atardamarını alarak by-pass yaptık. Bu işlemi ayrıca çok küçük kesiyle göğüs ön kemiğinin alt ucundan girip kalp çalışırken yaptık. Hasta ameliyattan sonra yoğun bakımda bir gece kaldı. Sadece bir yoğun bakım yatağının kırılması dışında sorun olmadı, ikinci gün yürüyerek servise alındı. 4. gün taburcu edilebilir konuma geldi. Şimdi çok aktif ve rahat" diye konuştu. (İHA)


1974 Okuma

YORUM EKLE Haber Yorumları ( 0 Adet)

Bu Habere Yorum Yapılmamış.
İlk Yorumu Siz Yapmak İster misiniz?

Sağlık - Diğer Haberler